Szél Bernadett fordult az Emmihez. Azt neki sem mondták meg, hogy hány beteget küldtek haza vagy tettek át másik intézménybe.
Kásler Miklós, az Emmi minisztere április 7-én adta utasításba a kórházaknak, hogy szabadítsák fel az ágykapacitásuk 60 százalékát. Az intézményeknek április 15-ig kellett ezzel a munkával végezniük. A hvg.hu olvasói közül többen is jelezték, azzal szembesültek, hogy rövid időn belül maguknak, otthon kellett megoldaniuk folyamatos ápolásra szoruló hozzátartozójuk ellátását.
Ezután Szél Bernadett független országgyűlési képviselő közérdekű adatigényléssel fordult a minisztériumhoz. Arra volt kíváncsi, hogy Kásler Miklós rendeletének értelmében
- hány ágyat szabadítottak fel intézményi szinten és országosan,
- hány beteget küldtek haza a kórházakból,
- hány beteget helyeztek át másik intézménybe.
Az Emmi megküldte válaszát, és ebből az derül ki, hogy lépcsőzetesen közel 33 ezer ágyat szabadítottak fel. Mint írják,
a COVID-19 járvány esetén a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésként lépcsőzetesen 32.917 ágy került kialakításra a COVID-19 vírusfertőzés következtében megbetegedett páciensek ellátása céljából.
Azt, hogy hány beteget küldtek haza a kórházakból, illetve hány beteget helyeztek át másik intézménybe, azaz hány ágyat kellett ennek keretében kiüríteni, a minisztérium nem tudta megmondani. Úgy fogalmaznak, „ezen adatok tekintetében az Emberi Erőforrások Minisztériumának nincs nyilvántartás-vezetési kötelezettsége”.
A KSH 2018-as adatai szerint Magyarországon 68 ezer 112 kórházi ágy van összesen. A kórházi ágyak ügyével a nemrég a hvg.hu is foglalkozott:
Elhozza-e a koronavírus a reformot az egészségügyben?
Az elmúlt hetekben a koronavírus kapcsán ismét szóba került, mennyi kórházi ágyra van szükség Magyarországon, és mi a baj a kórházak gazdálkodásával. Egészségügyi szakembereket kérdeztünk arról, mi lehet az oka a viharos sebességű kórházi kiürítéseknek. Megvalósítja-e a kormány a veszélyhelyzet "leple" alatt az egészségügyi reformot a kórházakban?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.