Gazdaság hvg.hu 2020. április. 22. 11:55

2019-ben a lakások közel kétharmadát hitelre vették, ennek vége

A lakáshitelesek 30-40 százaléka nem kért a járvány miatt bevezetett törlesztési moratóriumból. 2019-ben még közel 10 százalékkal nőtt a lakáshitel-állomány, ám a járvány miatt csökkenés várható a hitelpiacon.

Masszív növekedéssel zárta a múlt évet a magyar lakáshitelpiac: az év végén 3632 milliárd forintot tett ki a hitelállomány, ami 9,3 százalékos növekedésnek felel meg éves összevetésben. Azaz átlagosan hetente közel 6 milliárd forinttal nőtt az állomány. Az alacsony kamatok, növekvő nettó reálbérek, valamint az élénk lakáspiac is hozzájárult a növekedéshez – derül ki az ingatlan.com és a money.hu legfrissebb elemzéséből. A koronavírus-járvány negatív hatásai miatt az idén mind a lakás-, mind a lakáshitelpiacon csökkenés várható, igaz, a bizonytalanság miatt konkrétumokat egyelőre nem lehet mondani.

„Az elmúlt években egyre több lakásvásárláshoz vettek fel lakáshitelt, és a hitelre vásárolt lakások aránya 2019-ben meghaladhatta a 60 százalékot. Így a hitelezés is támaszt adott a lakáspiaci forgalomnak” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Már érezhetők a koronavírus hatásai az ingatlanpiacon

A fővárosban is sokkal kevesebb új projekt indult el.

A lakossági hitelpiacon, így a lakáshitelezésben is változások történtek a koronavírus-járvány hatásai miatt. Állami intézkedéssel életbe lépett a fizetési moratórium, amely szerint a március közepéig felvett lakáshiteleket nem muszáj fizetniük az adósoknak december végéig. Fontos, hogy itt nem tartozáselengedésről, hanem halasztásról van szó, akik élnek a moratóriummal, azok az eredetihez képest később fizethetik vissza a hitelüket. Az ingatlan.com-csoporthoz tartozó money.hu tapasztalatai alapján banktól függően a hitelesek 30-40 százaléka nem élt a moratórium lehetőségével.

A válság miatt sokan elveszíthetik a munkájukat vagy fizetéscsökkenéssel kell számolniuk, ez pedig szintén hatással lesz a hitelpiacra. A bankok is reagáltak az új helyzetre. Ez többek között azt jelenti, hogy bármilyen hitelükre – például kisebb összegű személyi kölcsönükre – moratóriumot kihasználó ügyfelek nem vagy nem feltétlenül kapnak lakáshitelt. Ez szintén visszafoghatja a lakáshitelpiaci növekedést.

Közel negyedével esett vissza az ingatlanpiac a járvány miatt

A járvány a kedvezőtlen hatások mellett lehetőséget is kínál a lakásbérleti piac szereplőinek, hogy átgondolják, illetve akár új megoldásokkal bővítsék hosszú távú stratégiájukat.

Ugyanakkor vannak olyan tényezők, amelyek mérsékelhetik a visszaesést. A lakáshitelkamatok továbbra is alacsony szinten vannak. Emellett az állami lakástámogatási rendszer, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) keretében elérhető államilag támogatott lakáshitelek javíthatják a mérleget. A múlt évben új elemekkel bővült a rendszer, többek között megjelent a falusi csok és szélesebb réteg számára váltak elérhetővé a támogatott lakáshitelek. Balogh László erről azt mondta, tavaly közel 13 ezerre nőtt az állami támogatással felvett lakáshitelek száma, az összegük pedig 128 milliárd forintra emelkedett. A támogatott lakáshitelek átlagos összege pedig 10,1 millió forintra nőtt az egy évvel korábbi 7,4 millióról.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.