Bár a megnövekedett kereslet hatására is nőttek az árak, sok boltos azért adja többszörös áron a termékeit, hogy túléljen. Eközben a piac tele van rossz minőségű szájmaszkokkal és botcsinálta kereskedőkkel.
A koronavírus-járvány miatt egyes termékekre rendkívül megindult a kereslet: ilyen a szájmaszkok összes formája, de a gumikesztyű és a kézi fertőtlenítőszer is.
A G7 cikke szerint most szinte mindenki maszkot próbál árulni, azok a kereskedők pedig, akik eddig is egészségügyi védőfelszerelések, munkaruhák és tisztítószerek forgalmazásával foglalkoztak, nagyon meg tudták növelni a bevételüket. Azok közül viszont, akiknek nem ez a profilja, sokan csak úgy tudnak túlélni, hogy a kelendő termékeket többszörös áron adják: a maszkot például 600 százalékos haszonnal. A kormány gazdasági mentőcsomagja ugyanis nem segíti meg a kisebb boltosokat, ahogy sok más szektort sem.
A helyzetet sok tényező nehezíti: a nagykerekben sorban kell állni az áruért, a legnagyobb maszkgyártótól, Kínától rendelni pedig nehézkes. Így miközben szűkös volt a kínálat, az áruhoz jutó kereskedők online akár 3000 forintért is el tudtak adni pár száz forintos pormaszkokat. A cikk kitér arra is, hogy további káoszt okoz a piacon, hogy sok munkáját vesztett ember is belevágott a bizniszbe, nulla tőkével és hozzáértéssel, hiszen eladni már egy Facebook-profillal is lehet. Ennek viszont megvan a veszélye: miközben a nagyáruházaknak a fogyasztóvédelmi követelményeknek is meg kell felelniük, a botcsinálta kereskedők esetében ez háttérbe szorul.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.