Peking egyelőre nem hajlandó lemondani az évi 6 százalékos növekedési céljáról, de lehet, hogy reálisabb lenne 5 százalékban gondolkodni – olvasható a kínai fővárosban megjelenő Global Timesban, mely általában a vezetés véleményét tükrözi. Külföldi szakértők szerint azonban a visszafogott várakozás is optimista.
Az IMF január végén 5,8-ról 6 százalékra emelte a kínai gazdasággal kapcsolatos éves előrejelzését, mert az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban életbe lépő a fegyverszünet optimizmussal töltötte el a szakértőket, akik akkor még nem voltak tisztában a koronavírus-járvány méreteivel.
Most viszont pekingi tudósítók szerint a járvány 780 millió ember mozgását korlátozza, illetve 200 millió iskolás otthon kénytelen folytatni tanulmányait és az interneten tartja a kapcsolatot az iskolával. A China Daily persze lelkendezik, mondván felgyorsítja a digitális átállást a koronavírus-járvány. Ugyanakkor a szakértők jóval borúsabbak: a Global Times is megjegyzi, hogy reálisabb az évi 5 százalékos növekedés, mint célkitűzés, de persze egyből hozzáteszik, hogy nem szabad lemondani a 6 százalékról.
Hszi Csinping elnök felvállalta a járvány elleni harc főparancsnoki szerepét. Ezzel is magyarázhatók a drasztikus intézkedések, amelyekkel igyekeznek végezni a vírusveszéllyel. Egyelőre azonban senki sem tudja, hogy meddig tart a járvány. Jelenleg minden nap óriási veszteséget termel, ezért egyre több az olyan külföldi szakértő, aki szerint az év végén a 3,5 százalékos növekedés is jó eredmény lenne.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.