Akár egyből egy erőteljesebb fontgyengülés is jöhet, ha Jeremy Corbyn nyer – vélik elemzők.
Az Egyesült Királyság népe szavaz: a tét a brexit. A City ideges: tartanak Jeremy Corbyntól, mert a Munkáspárt vezére megadóztatná a magas jövedelmeket, és szigorúbban ellenőrizné a tőke mozgását. Vagyis azt, hogy hány cég és jól kereső polgár viszi pénzét adóparadicsomokba Nagy-Britanniából.
Az angol font 2 százalékkal erősödött október vége óta amikor Boris Johnson bejelentette a választásokat, a londoni FTSE tőzsdeindex 3 százalékkal áll ma jobban, mint akkor. A befektetők külföldön és belföldön egyaránt abban bíznak, hogy végre kiderül: mit is jelent a brexit valójában?
"A választások eredményeképp tisztábban látjuk majd, hogy mit is akar csinálni a brit kormány" – nyilatkozta Jordan Rochester, a Nomura elemzője a CNN hírtelevíziónak. Ha Boris Johnson nyer, akkor a szakértők a font és a londoni tőzsdeindex további erősödésére számítanak. De mi van akkor, ha nem nyer?
A közvélemény-kutatások szerint fennáll a lehetősége annak, hogy a konzervatívok győznek ugyan, de oly csekély fölénnyel, hogy a parlamentben továbbra sem lesz többségük. Vagyis tovább folytatódik a kötélhúzás a brexit körül, amely már eddig is sok kárt okozott Nagy-Britannia presztízsének és a brit gazdaság megítélésének. A bizonytalanságot nagyon nem szeretik az üzleti élet döntéshozói, márpedig az Egyesült Királyság évek óta küzd a brexit megoldhatatlannak látszó problémájával.
Mi van akkor, ha a Munkáspárt nyer?
Sokkot kapna a londoni tőzsde, és mélyrepülésbe fogna az angol font, ha Jeremy Corbyn alakítana kormányt Nagy-Britanniában. A Munkáspárt vezére ugyanis arra biztatja szavazóit, hogy váltsák le az establishmentet, vagyis az egész elitet.
Ez persze szociális demagógia, de sok szavazatot hozhat a Munkáspártnak. Annyit nem, hogy többséget szerezzen a parlamentben, de esetleg kisebbségi kormányt alakíthatna a skótok vagy a liberális demokraták támogatásával. A Nomura szakértője azt jósolja, ha ez bekövetkezne, akkor az angol font értéke szinte azonnal 3 százalékkal csökkenne.
A Munkáspárt fellendítené a gazdaságot
Ezt ígéri a választóknak és a Citynek Jeremy Corbyn, aki egyrészt arra mutat rá, hogy a brexit nagy ráfizetés Nagy-Britanniának. Ő olyan egyezményt szeretne az Európai Unióval, amely megőrizné az előnyöket abból, hogy Nagy Britannia jelenleg egy 500 milliós piac része.
A londoni City nem veti el Corbyn óvatos brexitpolitikáját, de rendkívüli mértékben zavarja az a terve, hogy óriási állami beruházásokkal lendítse fel a brit gazdaságot. Ezt kivitelezhetetlennek tartják, mert a brit állam nincs abban a pénzügyi helyzetben, hogy ilyen nagy beruházásokat finanszírozzon. A pénzpiacok viszont azonnal büntetnének: leértékelve a fontot és mélybe taszítva a brit államkötvényeket.
Senki sem tudja, hogy mi lesz a választások után
Sem Boris Johnson, sem Jeremy Corbyn nem rendelkezik reális gazdasági programmal, és nincs megfelelő csapatuk sem a problémák kezelésére – véli a Nomura szakértője, aki szerint a konzervatívokat elhagyták azok a mérsékelt és józan gondolkodású politikusok, akik értettek a pénzügyekhez.
A Munkáspárt pedig a szociális demagógiájával csapdába esett, mert a stagnáló brit gazdaság képtelen finanszírozni az elképzeléseiket. Ezért lehet, hogy a választások után újra az derül ki, hogy a brit elit képtelen megoldani az ország problémáit, ahogy erről már a brexit-népszavazás óta többször is tanúbizonyságot tett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.