Gazdaság hvg.hu 2019. szeptember. 19. 19:04

Magyar alelnöke lesz az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak

Egy Moszkvában végzett magyar diplomata lesz a Nemzetközi Beruházási Bank alelnöke. Laszlóczki Imre korábban Kazahsztánban és Azerbajdzsánban volt nagykövet.

Laszlóczki Imre személyében egy magyar alelnök kezdi meg a munkáját a korábban nagy botrányokat kiváltó orosz hátterű, de több közép-európai ország részvételével létrehozott Nemzetközi Beruházási Banknak.

Az Index cikke szerint hamarosan bejelentik, hogy Laszlóczki lesz az egyik alelnök. Az új vezető nem pénzügyi, hanem külügyi vonalról érkezik, korábban Kazahsztánban és Azerbajdzsánban volt magyar nagykövet.

Laszlóczki Imre 58 éves, 1987-ben végzett a Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Egyetem diplomáciai karán, arab–angol szakon. Beszél oroszul, angolul, arabul, olaszul és portugál nyelven.

A kormány februárban jelentette be, hogy a Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) Budapestre helyezi a székhelyét. Magyarország 1970-ben alapító tagja volt a Nemzetközi Beruházási Banknak, de a nem elég átlátható és hatékony működés miatt 2000-ben kilépett a szervezetből. Tagságát 2014-ben újította meg, és Oroszország, valamint Bulgária után a szervezet harmadik legnagyobb részvényesévé vált.

Az Országgyűlés márciusban szavazta meg azt a törvényt, amelynek értelmében az intézmény teljes mentességet kap a magyar hatóságok ellenőrzései alól, adó- és járulékmentességet, a vendégeik pedig szabadon jöhetnek az országba. Az orosz irányítású bankkal kapcsolatban az Egyesült Államok és számos szakértő is megfogalmazta azt a kritikát, miszerint minimum nem zárható ki, hogy az orosz titkosszolgálat trójai falovaként működik. Az IIB ezeket a kritikákat visszautasította.

Borítóképünkön a bank delegációja látható budapesti tárgyalása közben, Laszlóczki Imre nem szerepel a felvételen.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.