Míg hétfő éjszaka a parlament alsóháza nemzeti klímavészhelyzeti nyilatkozatot fogadott el, kevesebb mint egy nappal később jóváhagyták a Trans Mountain olajvezeték sokat vitatott bővítésének 55,5 milliárd dolláros tervét.
A Catherine McKenna környezeti és klímaváltozási miniszter által beterjesztett klímanyilatkozatot nagy többséggel fogadták el a kanadai alsóház képviselői. A döntés közvetlen előzménye, hogy egy több mint negyven szakértő által készített áprilisi jelentés megállapította, hogy Kanada éghajlata kétszer olyan gyorsan melegszik, mint a világ többi része, és a felmelegedés gyakorlatilag visszafordíthatatlan. A most elfogadott nyilatkozat kimondja, hogy az országban klímavészhelyzet uralkodik, valamint megerősíti Kanada elkötelezettségét a Párizsi Egyezmény kibocsátási céljainak elérésében.
Alig egy nappal a klímanyilatkozat elfogadása után Justin Trudeau miniszterelnök – aki maga nem vett részt a szavazáson – bejelentette az 1150 kilométer hosszú, Edmonton és Burnaby közötti Trans Mountain olajvezeték kapacitásának megháromszorozását. A döntés értelmében a jelenlegi napi 300 ezer hordóról napi 890 ezer hordóra nő a vezeték kapacitása. A korábban bíróságon is megtámadott beruházás régóta viták tárgya az országban, a környezetvédőkön kívül őslakos-szervezetek is hevesen ellenzik a tervet.
Az ellentmondásos döntés nehéz helyzetbe hozhatja Trudeau miniszterelnököt, mivel a küszöbön álló választási időszakban várhatóan nagy szerepet kapnak majd az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdések. A miniszterelnök a beruházás bejelentésekor ugyanakkor azt ígérte, hogy az összes abból származó bevételt „zöld gazdaságra való átállásra” fordítják.
(BBC)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.