Donald Trump amerikai elnök szükségállapotot rendelt el annak érdekében, hogy megvédje az amerikai számítógépes hálózatokat a külföldi ellenségektől. Bár az elnöki határozatban nem neveznek meg egyes cégeket, a döntés egyértelműen a kínai Huawei-re vonatkozik.
A BBC beszámolója szerint az elnök által aláírt rendelet gyakorlatilag megtiltja, hogy az amerikai cégek olyan külföldi távközlési vállalatokkal működjenek együtt, amelyek az amerikai hatóságok szerint veszélyt jelentenek az USA-ra. A Fehér Ház közleménye szerint a döntés célja, hogy megvédjék az országot azoktól a külső ellenfelektől, akik aktívan és egyre kiterjedtebben próbálják meg kihasználni az információs és távközlési rendszerek sérülékeny elemeit. Az elnök felhatalmazta az illetékes minisztériumot, hogy megtiltsa az olyan ügyleteket, amelyek elfogadhatatlan módon veszélyeztetik a nemzetbiztonságot.
A Huawei cáfolja, hogy a cég részt venne bármiféle hírszerzési, illetve szabotázsakciókban. Trump döntése minden bizonnyal tovább mélyíti az USA és a Kína között kezdődött kereskedelmi háborút.
A Huawei betiltása nem új terv, Trump már hónapok óta fenyegetőzik vele, de a kínai cég elleni fellépés az egyik fő témája volt Mike Pompeo amerikai külügyminiszter budapesti látogatásán is. Bár a cég neve nem hangzott el - ahogy a mostani rendeletben sem szerepel -, Pompeo akkor világossá tette: ha a társaság berendezései olyan helyen működnek, ahol fontos amerikai rendszerek is megtalálhatók, az megnehezíti az együttműködést a két ország között. A Pekinggel való együttműködés miatt nemrég az USA budapesti nagykövetsége is bírálta a kormányt. Ebben fontos szerepet kap a Huawei: a világ egyik legnagyobb okostelefon- és mobiltechnológia-gyártója az egyik legnagyobb kínai befektető Magyarországon, több száz embernek ad munkát.
A Huawei-bojkottról szóló további cikkeinket itt érhetik el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.