Gazdaság MTI 2019. április. 07. 11:09

Nagyot kaszált a Sberbank török leányvállalatának eladásán

A tavaly kötött megállapodáshoz képest több pénzt kap a bankért az orosz cég.

A Magyarországon is érdekelt orosz Sberbank a tavaly született előzetes megállapodásban szereplő összegnél csaknem 20 százalékkal magasabb árért adja el török leánycégét, a Denizbankot a dubaji székhelyű Emirates NBD banknak, amely beleegyezett abba, hogy a végső árnál figyelembe veszi a török líra időközben bekövetkezett gyengülését.

A Sberbank 15,48 milliárd török líráért (2,8 milliárd dollár, 1 török líra=50,84 forint) adja el az ötödik legnagyobb török bank, a Denizbank 99,85 százalékát a tavaly májusi előzetes megállapodásban szerepelt 14,6 milliárd líra helyett. A Denizbank 0,15 százalékos részesedése tőzsdén forog.

A tényleges eladási ár megközelíti az 5 milliárd dollárt, ami tartalmazza például a Sberbankkal szembeni török banki tartozás átvállalását. Tervek szerint az idei második negyedévben zárják le az ügyletet. 

A Sberbank 2012-ben szerezte meg a Denizbank 99,85 százalékát a Dexia belga bankcsoporttól mintegy 3,5 milliárd dollárért. 

Az Emirates NBD aktíváinak értéke mintegy 128 milliárd dollár,  ennek alapján az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb bankja. A dubaji székhelyű bank erőteljes külföldi terjeszkedést kezdett és már jelen van Egyiptomban, Szaúd-Arábiában, Indiában, Szingapúrban és Nagy-Britanniában, képviselete van Kínában és Indonéziában.

A Denizbank 751 fiókkal rendelkezik, ebből 708 Törökországban működik, míg Ausztriában, Németországban, Bahreinben, Oroszországban és Cipruson összesen 43 fiókja van. A Denizbank mintegy 15 ezer embert foglalkoztat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.