Naponta 16 milliárd forintos profitot termelt az orosz Sberbank
Nem áll meg az élet a háború alatt sem.
Nem áll meg az élet a háború alatt sem.
Egy oknyomozó újságíró feltárta az osztrák üzletet.
Mutatóban volt itthon egy zárolt orosz vagyontárgy, a Sberbank Magyarország Zrt., és most ez is kicsusszant az büntetőintézkedés hatálya alól. Az európai és a magyar hatóságok egyaránt hajlamosak szemet hunyni olyan üzletek felett, amelyek kijátsszák a politikai szigort.
Az osztrák törvényhozás azt szeretné kideríteni, miként történhetett meg az értékesítés a szankciók ellenére. Az ügylet iratai közben nyilvánosságra kerültek.
Az orosz invázió kitörése óta most van a legmélyebben az orosz fizetőeszköz.
Egyelőre csak keveset tudni az orosz ChatGPT-ről, amit GigaChat néven jelentett be az orosz Sberbank, ám egy fontos különbséget mindenképpen megjelöltek a nagy riválisokkal szemben.
Még mindig aktív Moszkvában az osztrák Raiffeisen Bank International. Hatalmas, de Oroszországból ki nem vihető profitjával most keresi a kivonulás aránylag kifizetődő módját. Ebben segíthet a kényes ügyek intézésének nagymestere, a Vörös Willi becenéven emlegetett bankár, Willi Hemetsberger.
Rendkívüli befizetésekkel tudta kártalanítani tavaly az Országos Betétbiztosítási Alap a Sberbank-csődben érintett betéteseket. A hazai bankok összesen 73,5 milliárd forintot dobtak össze, ebből egy részt már tavaly törlesztett az OBA, a maradékot március végéig folyósítják.
Az Európai Bizottság tavalyi összesítéséből derült ki, hogy Magyarország 350 milliárd forintnyi orosz vagyont foglalt le az uniós szankciók alapján.
160 milliárd forintot fizetnek ki most az ügyfeleknek.
Augusztus elsejével a Sberbank 38 ezer ügyfelének hitele átkerült az MKB-hoz. Az adósok fizetési feltételei nem változtak, egyelőre ugyanúgy és ugyanoda kell törleszteniük, mint eddig. Összefoglaltuk a tudnivalókat.
A bedőlt, orosz hátterű pénzintézet volt ügyfelei is augusztus 1-jével kerülhetnek át az MKB-hoz.