Egyelőre csak keveset tudni az orosz ChatGPT-ről, amit GigaChat néven jelentett be az orosz Sberbank, ám egy fontos különbséget mindenképpen megjelöltek a nagy riválisokkal szemben.
Az OpenAI által fejlesztett ChatGPT tavaly novemberi nyilvánosságra kerülése komoly hullámokat vetett, a mesterségesintelligencia-alapú chatbot ugyanis komoly versenyt indított a technológiai szektorban: a Microsoft egy jelentős befektetést követően maga is elkezdte beépíteni a chatbot mögött álló GPT-4-et a saját keresőjébe, a Bingbe, de a háttérben már dolgoznak például az ezzel felokosított irodai programokon is.
A fokozódó versenyben a Google is bejelentette a saját MI-alapú chatbotját Bard néven, ami egyelőre csak egy szűk kör számára hozzáférhető tesztjelleggel, kissé lemaradva a Microsoft-féle Bingtől.
Időközben a kínai Baidu is előállt egy nem túl meggyőző, a cég részvényeit is 10 százalékos zuhanásba rántó ChatGPT-riválissal, és a jelek szerint az oroszok is szeretnék kivenni a részüket a dologból.
A Reuters hírügynökség az orosz Sberbank hétfői bejelentése nyomán ugyanis arról ír, hogy a cég GigaChat néven indítja el a saját MI-alapú megoldását. A chatbot egyelőre csak egy meghívásos tesztmódban elérhető, és viszonylag keveset lehet tudni róla.
Mindenki róla beszél, de mégis mire használják emberek a ChatGPT-t?
Van annyira vonzó és most már elérhető a mesterséges intelligencia, hogy egyre többen szeretnék kipróbálni. Egy amerikai felmérés annak eredt nyomában, hogy mennyit és mire használják a leginkább a mesterséges intelligenciát.
Azt azonban a GigaChat egyik előnyeként jelölte meg a Sberbank, hogy a nagy, külföldi cégek által fejlesztett chatbotoknál intelligensebben tud kommunikálni orosz nyelven.
A Reuters hozzáfűzi: a Sberbank az elmúlt évek során jelentős összegeket fektetett a technológiába, hogy így is csökkentse az ország importtól való függőségét a területen. Ez különösen fontossá vált, miután Oroszország 2022. február 24-én megtámadta Ukrajnát, melynek következtében a nyugati országokból irányuló export gyakorlatilag megszűnt az Oroszországra kivetett szankciók eredményeképp.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.