Gazdaság hvg.hu 2019. március. 13. 20:20

Elutasította a londoni alsóház a megállapodás nélküli Brexitet

A módosító javaslatot mindössze négy fős többséggel sikerült elfogadtatni: 312 igen mellett 308 képviselő szavazott nemmel.

Elutasította a londoni alsóház a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét, bármilyen esetben. A módosító javaslatot mindössze négyfős többséggel sikerült elfogadtatni: 312 igen mellett 308 nem szavazattal.

A szerda esti - jogilag egyébként nem kötelező erejű - szavazás meglepetés, mert a képviselők többsége nem a kormány eredeti indítványára, hanem egy módosításra szavazott. A konzervatív párti kormány által beterjesztett indítvány kifejezetten arra vonatkozott, hogy az Egyesült Királyság a Brexit március 29-i határnapján nem léphet ki megállapodás nélkül az EU-ból. A módosítóval viszont azt szavazták meg, hogy a parlament meghatározatlan időre mondja ki a megállapodás nélküli Brexit tilalmát.

Az alsóházban ezután a kormány no-deal indítványáról is szavaztak, azt már 43-as többséggel utasították el a képviselők.

A brit kormány szerda este bejelentette, hogy ha a londoni alsóház egy héten belül elfogadja a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodást, London a Brexit egyszeri, június 30-áig terjedő elhalasztását fogja kérni az Európai Uniótól, annak érdekében, hogy legyen idő a kilépéshez szükséges jogszabálytervezetek törvénybe iktatására.

May: a felelősség mindenkié

A szavazás utáni felszólalásában Theresa May arra figyelmeztetett, hogy a mai voksolás jogilag nem kötelező érvényű, vagyis az uniós törvények szerint, ha nem születik új megállapodás, akkor az Egyesült Királyság mindenképpen megállapodás nélkül fog kilépni az unióból. Ezért a parlament felelőssége is, hogy kitalálják a megoldást.

May szerint az alsóháznak meg kell értenie, hogy ha a következő napokban nem hajlandó elfogadni a Brexit-megállapodást, de a no-dealt is elutasítja, akkor sokkal hosszabb halasztást kell kérniük. Ebben az esetben pedig májusban európai parlamenti választásokat kell tartani az Egyesült Királyságban, amiről „nem gondolja, hogy túl jó következmény lenne”.

A miniszterelnök két opciót vázolt fel: a kormány vagy folytatja a tárgyalásokat, vagy újabb népszavazást tart, de ez utóbbi rombolná a britek bizalmát.

MTI / EPA

Csúfos vereség

A brit alsóházban tegnap este szavaztak Theresa May újabb javaslatáról, amit az utolsó pillanatban sikerült kiharcolnia Brüsszelben. A miniszterelnök azonban ismét csúfos vereséget szenvedett. A Brexit-megállapodást akkor 242 igen, 391 nem szavazattal utasították el a képviselők.

A mai döntés jogilag nem kötelezi semmire a kormányt, a megállapodás nélküli kilépés elutasításával viszont akár már holnap este a halasztásról voksolhatnak a képviselők. Theresa May ugyanakkor keddi beszédében hozzátette: az EU-nak is jóvá kell hagynia egy ilyen indítványt. A halasztásról a huszonheteknek egyhangú döntést kell hozniuk, ez várhatóan a jövő heti EU-csúcson lesz lehetséges.

A mai eseményekkel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy hiába döntött most a parlament a megállapodás nélküli kilépés elutasításáról, az Európai Unióval nem ők, hanem a brit kormány tárgyal. Így tehát hiába van mandátuma a halasztásra, ez az uniós tagországok szemében nem jelent sokat. Mivel az EU végső döntéshozó szerve a kormányokat tömörítő Tanács, továbbra is May felelőssége, hogy legyen megállapodás. A miniszterelnök eddig azért nem zárta ki a „no dealt”, mert attól tartott, ha van ez a lehetőség, akkor nem szavazzák meg a megállapodást. Csakhogy rosszul kalkulált, hiszen az utóbbira így is nemet mondtak.

Arról, hogy mik lehetnek a lehetséges forgatókönyvek, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?