Siker, siker, siker, Szijjártó Péter diadalittasan számolt be a magyar-laoszi külgazdasági sikerekről, de a számok alapján enyhe túlzás a keleti nyitás áttöréséről beszélni.
Stratégiai szintre emelkedik a magyar-laoszi együttműködés, jelentette be Szijjártó Péter, miután a kollégájával, Szaleumxay Kommaszittel tárgyalt. Szijjártó szerint a magyar külpolitika és külgazdasági stratégia sikerének bizonyítéka az, ami Laoszban történik, vagyis az, hogy "igenis lehet magyar vállalatokat külpiaci sikerekhez segíteni távoli térségekben is, csak a megfelelő gazdasági és diplomáciai eszköztárat kell használni". Magyar cégek jelenleg három iparágban folytatnak beruházásokat az ázsiai országban: egy új nemzeti élelmiszerbiztonsági láncot alakítanak ki, a főváros teljes szennyvízhálózatát felújítják, valamint egy elektronikus személyigazolvány-rendszert dolgoznak ki és valósítanak meg. Emellett laoszi diákok tanulhatnak Magyarországon, az ösztöndíjprogramban az idén már száz laoszi hallgatót fogadunk, továbbá folytatják a diplomatacsere-programot is.
Hacsak nem történik valami őrült beruházás robbanás, a laoszi sikereink igencsak viszonylagosak. A KSH 2017-es magyar külkereskedelemről szóló kiadványa szerint az ázsiai országokba irányuló magyar külkereskedelmi exportforgalom az egésznek csak 5,8 százaléka, és ebben Kínától Japánig az összes ázsiai ország benne van.
Exportunk Laoszba 2017-ben 2,8 millió dollár (784 millió forint) volt. Magyarország 10. legfontosabb kereskedelmi partnere 2017-ben Hollandia volt, a magyar kivitel mértéke 1068 milliárd forint volt. Ez talán jól mutatja a magyar–laoszi kereskedelem jelentőségét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.