Négy magyar nagy régió van, ahol az egy főre eső GDP nem éri el az uniós átlag felét sem. Összességében a magyar gazdaság hátulról a hatodik az EU-tagok sorában.
Összesen húsz olyan régió van az Európai Unióban, ahol az egy főre eső GDP nem éri el az uniós átlag felét, ezek közül négy Magyarországon található – derül ki az Eurostat jelentéséből. A négy nagyon alacsony gazdasági teljesítményű magyar régió:
- Észak-Alföld (az EU-átlag 43 százaléka);
- Dél-Dunántúl (45 százalék);
- Észak-Magyarország (46 százalék);
- Dél-Alföld (48 százalék).
Magyarország nyolc nagy régióból áll, ez a négy régió mind területileg, mind lakosság alapján nagyságrendileg az ország fele.
Az unió leggyengébb gazdasági teljesítményű, az EU-átlag 35 százaléka alatti régiói közül kettő Bulgáriában van, egy Franciaországban. A legerősebb régió az Egyesült Királyság fővárosa, London egyik belső része, ahol az egy főre eső GDP 626 százaléka az uniós átlagnak. Ettől messze elmarad a második helyezett Luxemburg az EU-átlag 253 százalékával. A legerősebb magyar régió, Budapest egy főre eső GDP-je az uniós átlag 139 százaléka, nincs egyetlen olyan másik régió sem, amelyik akár megközelíteni az EU-átlagot.
Az adatokkal kapcsolatban az Eurostat megjegyzi, hogy egyes régiók esetében az ingázás erősen torzíthatja a számokat, vannak olyan területek, amiknek a saját lakossága ingázók nélkül képtelen lenne megtermelni ekkora GDP-t. És megfordítva, ha egy régióból sokan járnak át máshova dolgozni, annak a régiónak az egy főre eső GDP-je alacsonyabb lesz.
Az adatok a 2017-es évre vonatkoznak, és vásárlóerő-paritáson kell őket érteni, ami kiküszöböli az egyes országok árszínvonala közti különbségeket. A teljes magyar nemzetgazdaságot nézve 2017-ben az egy főre eső, vásárlóerő-paritáson számolt GDP az uniós átlag 68 százaléka volt, ezzel Magyarország az előkelő hatodik helyet érte el az uniós országok sorában. Hátulról. Csak Görögországot, Lettországot, Romániát, Horvátországot és Bulgáriát sikerült megelőzni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.