Brit sajtóértesülések szerint három éven belül beszünteti a termelést ottani üzemében a Honda. Az elmúlt hetekben ez a harmadik nagy autógyártó cég, amelyik a Brexitre hivatkozva jelenti be a gyártás leépítését a szigetországban.
Bezárja a Brexit miatt az Egyesült Királyságban működő gyárát a Honda – értesült a Sky News, a csatorna úgy tudja, hogy a japán cég kedden reggel jelenti be a döntését. A Honda Swindonban több mint 30 éve működteti egyetlen európai gyártóüzemét, amely 3500 embernek ad munkát és évente százezer Civic típusú autó kerül ki innen – az értesülés szerint csak 2022-ig. Ezt követően a termelést Japánba helyezik át – az ország és az EU között néhány hete lépett életbe a szabadkereskedelmi egyezmény, miközben a britekkel ez a megállapodás is várat magára.
A cég európai központja és Forma-1 csapata is változtatlanul a szigetországban működik tovább.
Ha igaznak bizonyul a hír, az komoly csapást jelent a brit autóiparra – írja a Sky News, és a cikk megjegyzi: az időzítés arra utal, hogy a döntésben komoly szerepet játszhat az, hogy hat héttel a Brexit tervezett időpontja előtt még nem lehet tudni, milyen feltételekkel folytatódik majd a kereskedelem a szigetország és az EU között.
Nem a Honda az egyetlen autóipari cég, amely a távozást fontolgatja vagy tervezi a Brexit miatt. A Jaguar Land Rover január közepén több mint 10 százalékos létszámleépítést jelentett be. A 4500 főt érintő elbocsátást a Brexit körüli bizonytalanságokkal indokolta a legnagyobb brit autógyártó.
A Jaguar azt is bejelentette, hogy áprilisban egy hétre bezár, hogy felkészüljön a várható következményekre. No deal esetén ilyenek lehetnek az autókat terhelő vámok, amelyek súlyosan érintik a gyártót. Azt korábban a Honda is jelezte, hogy egy esetleges vám több tízmillió fontos pluszkiadást jelenthet a cégnek.
A Nissan február elején közölte, hogy korábbi döntéssel ellentétben mégsem a szigetországi üzemben gyártják majd az X-Trail modellt, a döntés óriási felháborodást keltett a briteknél.
(Sky News)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.