Gazdaság hvg.hu 2019. január. 12. 16:07

Orbán húzásairól olvashattak a Wall Street-i tőzsdecápák

Elsősorban a rabszolgatörvényről szól az amerikai CNBC üzleti hírtelevízió internetes portáljának cikke, de a magyar belpolitikai helyzetről is ír.

„Szokatlanul heves tiltakozáshullámmal néz szembe Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, miután nacionalista kormánya új munkaügyi szabályozást nyomott át a parlamenten, melynek értelmében akár 400 órányi túlmunkára is kötelezhetők a dolgozók évente.” Így kezdődik az amerikai CNBC hírtelevízió beszámolója a magyarországi politikai fejleményekről. Írnak magáról a jogszabályról és annak ellentmondásos rendelkezéseiről, a 400 túlóra mellett említik a hároméves munkaidőkeretet is.

Felidézik továbbá, hogy Magyarországon

  • rekordszinteket ostromol a foglalkoztatottság és a betöltetlen álláshelyek száma;
  • kevés a dolgozó, ezért a munkáltatóknak a meglévőket kell többet dolgoztatnia;
  • öregszik a lakosság, a fiatalabbak elköltöznek az országból, miközben Orbán gyakorlatilag leállította a bevándorlást, így ebből a forrásból sem lehet pótolni a hiányzó munkaerőt;
  • olyan súlyos a helyzet, hogy még otthon- és munkahelyteremtési program is indult;
  • akár általános sztrájk is jöhet, a rendszerváltás óta először;
  • sorozatosak a több ezres tüntetések a hideg időjárás ellenére, az ellenzék pedig összefogni látszik.

A TS Lombard londoni elemzőház szakértője, Constantine Fraser mindehhez hozzáteszi: a politikai szál azért érdekes, mert az ellenzék évek óta szemmel láthatóan össze van zavarodva, most pedig mintha talált volna egy ügyet, amibe bele tud kapaszkodni. „Ha a közös demonstrációknak köszönhetően az ellenzéki pártok hatékonyabban tudnak majd együttműködni a jövőben, az lehet az első lépés afelé, hogy ellenőrizni tudják az országot egyfajta hűbérbirtokként kezelő Orbánt” – fogalmazott Fraser.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.