Kína első embere szerint egy kereskedelmi háborúban nincs győztes. Hszi Csin-ping elnök erről Dél-Afrikában, Johannesburgban beszélt a BRICS fórumán. (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika nevéből készült ez a furcsa betűszó, az öt, dinamikusan fejlődő állam vezetői tavaly Hsziamenben, Kínában tartottak csúcstalálkozót).
Kína a világ legnagyobb kereskedője, amely igyekszik kihasználni, hogy az Egyesült Államok visszavonulóban van a globális kereskedelemből. Joschka Fischer, Németország egykori külügyminisztere arra hívta fel a figyelmet ezzel kapcsolatban, hogy Trump lábon lőtte saját magát. A Social Europe portálon Joschka Fischer arról írt, hogy Trump kiábrándult partnerei Kína felé fordulnak, mert vonzza őket a hatalmas, 1,4 milliárdos, gyorsan fejlődő piac. Trump tehát akadályozni kívánja Kína hatalomátvételét a globális gazdaságban, de épp ellenkezőleg, felgyorsítja azt - állítja Németország ex külügyminisztere. Talán ez is magyarázza a legutóbbi washingtoni fejleményeket: meglepetésre Trump megállapodott Jean-Claude Junckerrel.
Európai-amerikai egyezség Kína ellen
Az Egyesült Államok és az Európai Unió több mint 800 millió embert jelent, a világ GDP-jének a felét, a globális kereskedelem nagyobbik részét- hangsúlyozta Donald Trump miután megállapodott Jean-Claude Junckerrel a kereskedelmi háború felfüggesztéséről. Egyelőre tehát nem lesz 25%-os amerikai védővám az európai autókra- pedig Trump még nemrég is biztosra ígérte ezt a novemberi amerikai választások előtt. Ehelyett a közös érdekeket hangsúlyozták a globális kereskedelemben, nevezetesen azt, hogy Kína lenyúlja a szellemi tulajdont anélkül, hogy fizetne érte.
A kínaiak nem vásárolnak többé szóját az amerikai farmerektől, akik ezért módfelett dühösek, nem Pekingre, hanem Donald Trumpra. Az amerikai elnök is érzi, hogy a farmerek ellenszenve komoly választási kudarchoz vezethet novemberben. Ezért 12 milliárd dolláros támogatási csomagot ígért nekik. Most pedig az Európai Unió nevében Jean-Claude Juncker ígérte meg, hogy a 28 tagállam több szóját vesz az Egyesült Államoktól.
Ne felejtsük el, hogy Trump nemrég még az ellenfelek közé sorolta az Európai Uniót, éppúgy, mint Oroszországot és Kínát. De mi lesz, ha Trump az iráni arcát mutatja? Mondvacsinált ürüggyel felrúgta azt az atomalku megegyezést, amelyet öt másik nagyhatalom is aláírt az USA mellett. A következetesség nem tartozik Donald Trump legfőbb erényei közé. Az USA elnöke szívesen hagyja kétségek között vergődni partnereit és ellenfeleit. Így akarja elrejteni valós szándékait? Vagy pedig ad hoc dönt? Senki sem tudja biztosan, pedig Trump nemrég közölte,egészen 2024-ig akar a Fehér Házban maradni. Komolyan gondolja Trump, hogy az 1,4 milliárd lakosú Kínával szemben az USA is csak úgy veheti fel a harcot a globális kereskedelemben, ha az Európai Unióval szövetkezik? A jövőben Trump nem törekszik majd az Európai Unió szisztematikus gyengítésére, mint eddig? A washingtoni tárgyalások sikere most erre utal, de senki sem veheti biztosra, hogy Donald Trump a jövőben ehhez tartja is magát, hiszen Pekingben a Tiltott városban hosszan tartó együttműködést ígért a kínaiaknak, majd megindította a kereskedelmi háborút.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.