Tavaly többet költöttek a magyarok nyaralásra, mint egy évvel korábban, és a válaszadók kétharmada szerint fontos, hogy az utazásra szánt kiadásait ne hitelből vagy kölcsönből finanszírozza – derült ki az Intrum legfrissebb európai fogyasztói fizetési jelentéséből.
A 2017 őszén készült reprezentatív kutatásban 24 országból 24 401 európai – köztük 1006 magyar – állampolgár vett részt. A közlemény ismerteti, hogy tavaly az előző évhez képest 8,2 százalékkal többet, mintegy 619,9 milliárd forintot költöttek a magyarok a külföldi turisztikai célú utazásokra, a belföldi utazásokra szánt kiadásaik pedig 6,4 százalékkal emelkedtek, megközelítve a 330 milliárd forintot a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.
A nyaralási szokásokat vizsgáló felmérés alapján a rendszeresen spóroló magyarok negyede tesz félre utazásra, amely alacsonyabb, mint az európai átlag. Ennek hátterében a magyarok megtakarítási céljai állnak, a lakosság számára a váratlan kiadásokra való felkészülés a legfontosabb.
Az utazási célú spórolás a 18-24 éves korosztály esetén a legmagasabb: a rendszeresen félrerakó fiatalok közel 40 százaléka spórol emiatt. A nyaralási kiadások kézben tartásában pedig a 25-34 éves korosztály a legtudatosabb, a fiatal felnőttek négyötöde utasítja el, hogy hitelből vagy ismerősöktől kölcsönkért pénzből utazzon el – derült ki a jelentésből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.