Gazdaság hvg.hu 2018. június. 28. 12:06

Kiszorítanák a szegényeket Józsefvárosból

Közeleg a polgármester-választás: Józsefvárosban a fideszes városvezetők számára hirtelen fontossá lettek a lakhatási problémák.

Lassan kétheti rendszerességgel ülésezik a józsefvárosi önkormányzat társasházi pályázatokat elbíráló bizottsága, amely korábban csupán néhány havonta ült össze. Hiába, közel a július 8-a, az előrehozott polgármester-választás időpontja - olvasható az e heti HVG Gazdaság rovatában. Sára Botond jelenlegi alpolgármester, a Fidesz kerületvezető-jelöltje a sikeresen pályázó társasházak minden egyes lakását személyes levélben értesítette a felújításra szánt támogatás elnyeréséről.

A KSH szerint a kerületben az önkormányzati tulajdonú lakások 32 százaléka komfort nélküli, félkomfortos vagy szükséglakás. A kerület lakhatási problémáinak megoldását tehát a most kiszórt pályázati pénzek biztosan nem fogják megoldani.

A helyi választási kampányban a lakhatás központi téma lett. Kocsis Máté eddigi tevékenységének hatása egyértelmű: az volt a cél, hogy minél kevesebb lakásban minél kevesebb „problémás” emberrel kelljen foglalkozni.

Egy 2016-os rendelet értelmében Józsefváros az akkori mintegy 4800 önkormányzati lakás majdnem felétől megszabadulna. Elsődlegesen megvásárlásra a bérlőknek ajánlják föl a lakásokat, amelyeknek többsége olyan rossz állapotban van, hogy a szociális alapon bérlő lakóknak valószínűleg sosem lesz elég pénzük a felújításhoz.

Kocsis regnálása alatt a legtöbb bérlakáspályázat pontozásánál előnyt élveztek a köztisztviselők és a fiatal házasok, különösen, ha tudták vállalni a felújítást, és egyszerre többhavi lakbért is kifizettek. A program néhány éve kezdődött, de mértéke eltúlzottnak tűnik, és csak a szegényebbek kiszorítását eredményezi.

Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.

hvg.hu
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.