2014 novembere óta a legmagasabb szintre emelkedett az északi-tengeri Brent nyersolaj ára kedden az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. Röviddel 18 óra után a hordónkénti ára napon belüli csúcson, 80,38 dolláron állt.
A Brent ára május 17-én került először 80 dollár fölé 2014 novembere óta.
Felfelé hajtja az olajárakat Venezuela kitermelésének csökkenése és az a felerősödött várakozás, hogy a latin-amerikai ország olajipari szektorával szemben szankciókat léptethet életbe Washington.
Árnövelő tényező az Egyesült Államoknak az a fenyegetőzése is, hogy minden eddiginél szigorúbb szankciókat léptet életbe Iránnal szemben.
Irán jelenleg napi mintegy 2,4 millió hordó kőolajat exportál. Elemzők szerint, ha Washington valóban szigorít, akkor napi 400 ezer-1 millió hordó iráni kőolaj exportja eshet ki.
Szakértők rámutattak ugyanakkor: a 80 dollár fölötti olajár felerősíti annak a kockázatát, hogy jövőre csökken a globális olajkereslet. Megfigyelők szerint a kőolaj 20 százalékos drágulása –ahogy ez már be is következett az év eleje óta – azzal járhat, hogy az iparilag fejlett országok kereslete napi 1 millió hordóval csökkenhet. A kereslet visszaesése pedig azt eredményezi, hogy csökkeni kezd az olajár.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.