Gazdaság hvg.hu 2018. február. 20. 12:10

Megdöbbentő vádak a letartóztatott jegybankelnök ellen

Egy bank perelte be a vezetőt.

Éveken keresztül követelt kenőpénzt az egyik lett banktól az ország jegybankjának elnöke, akit a hétvégén vett őrizetbe a balti ország korrupcióellenes hatósága – írja a Bloomberg egy birtokába került kereset alapján. A hatóság hétfőn azt közölte, hogy Ilmars Rimsevics legalább 100 ezer eurót fogadott el.

A vizsgálat előzménye az lehetett, hogy a Norvik Banka JSC egy 39 oldalas dokumentumot nyújtott be decemberben a Világbanknál működő választott bíróság elé. Ebben ugyan nem nevezik meg Rimsevicset, ám a pénzintézetet vezető Oliver Bramwell a hírügynökségnek megerősítette, hogy a vádak őt érintik. A pénzintézet orosz származású, brit állampolgárságú elnöke, Grigorij Guszelnyikov azt állítja, hogy Rimsevics 2005-től követel kenőpénzeket.

A keresetében a Norvik azt is megemlíti, hogy a lett bankfelügyeleti hatóság büntetést helyezett kilátásba a bank ellen, miután az elutasította az elvárt kenőpénz kifizetését.

A lett kormány vezetői az elmúlt napokban többször követelték Ilmar Rimsevics lemondását, a hétfő óta szabadlábon védekező jegybankelnök eddig nem lépett az ügyben. Maris Kucinskis miniszterelnök azonban kedden a Norvikot is megvádolta azzal, hogy aláássa a régió pénzügyi központjaként ismert lett bankrendszert.

Rimsevics 2001 óta áll a nemzeti bank élén, és jegybankelnökként védelem illetheti meg. Hétfőn cáfolta, hogy kenőpénzt kért vagy fogadott volna el, és ő is a Norvikot, illetve az ABLV-t vádolta, hogy összehangolt támadást intéztek ellene.

Az ABLV számlamozgásait hétfőn fagyasztotta be az Európai Központi Bank amiatt, hogy az Egyesült Államok észak-koreai pénz tisztára mosásával vádolta meg a pénzintézetet, emiatt pedig megrendült a piaci bizalom iránta.

(Bloomberg)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.