Százmilliárdokat tesznek félre az erre létrehozott alapba.
Óriási adócsökkentést is lehetővé tenne az a tartalék, amelyet a kormány tesz félre – írja az Mfor. A szakportál emlékeztet: a kormányzati tervekben évek óta szerepel egy olyan adócsökkentési és fejlesztési alap, amelyből finanszírozni lehet a közterhek mérséklését, valamint fejlesztési projekteket. Ezt a rendkívüli helyzetekben szükséges kiadásokra – mint kiderült, beleértették a nemzeti konzultációt is – megalkotott Országvédelmi Alapba beépítve gondolták létrehozni. Végül csak 2020-ban jelennek meg ezek a megcímkézett források a költségvetésben – derül ki a friss jelentésből.
Eredetileg gyorsabb ütemű feltöltéssel számolt a nemzetgazdasági tárca, mint amekkora lépésekkel végül haladni tudtak. A 2015-ös büdzsében még úgy kalkuláltak, hogy 30 milliárd forintról indulva 2019-re 350 milliárd forintosra hízhat az alap. A legfrissebb, alig pár hetes jelentés szerint azonban 2021-ben már 710 milliárd forintot lehetne ebből az alapból adócsökkentésre és fejlesztésekre költeni, de már 2020-ban is 440 milliárd forint lenne az alapban.
A feltöltés forrásáról nem lehet tudni, az Mfor azonban feltételezi, hogy a növekedésnek köszönhető pluszbevételek átcsatornázásáról lehet szó.
Azt sem tudni, mi a cél a pénzzel, ám azt már jó ideje ígéri a kormány, hogy egy számjegyűre csökkenti a személyi jövedelemadót – erről egyelőre annyit tudni, hogy ebben az évtizedben még nem várható. A 9 százalékos kulcshoz nem sokkal nagyobb bevételről kellene lemondani a költségvetésnek, mint amennyit 2021-re terveztek az adócsökkentési alapba.
Szóba jöhet ugyanakkor a lap szerint a járulékok csökkentése, sőt, a jelenleg 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adó kivezetése is – már ha utána ezt más forrásból folyamatosan pótolni lehet. És az is előfordulhat, hogy nem adócsökkentésre költik, hanem a visszaeső uniós támogatások pótlására.
További részletek az Mfor cikkében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.