Gazdaság hvg.hu 2017. november. 03. 12:18

Az áfacsalás nem magyar találmány, sokan játsszák nagyban az EU-ban

Uniós FBI megalakítását sürgeti Giovanni Kessler, aki hat éven át az EU csalás elleni hivatalát, az OLAF-ot vezette. Mind az Európai Unió, mind pedig a tagállamok hatalmas pénzeket veszítenek amiatt, hogy nincs egységes szabályozás.

 28 tagállam 28 vámhivatalt jelent, amelyek gyakran egymással versengenek. Így gyakran előfordul, hogy a vámosok behunyják a fél szemüket. Giovanni Kessler, aki a brüsszeli Politicónak nyilatkozott, példával is szolgál. 

Őfelsége vámosai a brit ellenőrzőpontokon "nem vették észre", hogy milyen pokolian olcsón érkeznek a kínai áruk kamionszámra. Az áfacsalás több mint 5 milliárd euróval károsította meg az Európai Uniót. A kikötők között "veszélyes versengés" alakult ki – állítja az EU csalás elleni hivatalának, az OLAF-nak a távozó vezetője. A kikötők ugyanis abban érdekeltek, hogy minél több áru érkezzen hozzájuk. Ezért gyakran előfordul, hogy enyhítenek a vámellenőrzésen, hogy náluk landoljanak a külföldi áruk, és ne a konkurenciánál. Csakis egy európai szinten működő egységes „vám-FBI” lenne képes ezzel felvenni a harcot – érvel Giovanni Kessler a Politico című lapban.


Ezek után azt gondolhatnánk, hogy az egységes európai vámrendszer elszánt híve hozzákezd egy ilyen szervezet létrehozásához – kidolgozva annak tervezetét. Ez valóban így is van: Giovanni Kessler az EU költségvetési részlegének tanácsadója lesz. De azért realista az olasz politikus, mert tudja, hogy az EU malmai lassan őrölnek. Ezért hazatér, és főállásban ő lesz Itália első számú vámosa. Brüsszelben van, aki összeférhetetlennek tartja a két tisztséget, de azután, hogy Barroso a brüsszeli bizottság elnöke átült az amerikai Goldman-Sachs európai igazgatójának székébe, az etikai aggályok kevésbé látszanak gondot okozni az EU központjában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.