A külföldi EU-munkavállalók bevándorlási korlátozásának kockázataira figyelmeztették szerdán a brit kormányt az üzleti szektor vezetői.
Az egymást követő felhívások előzményeként a brit sajtóhoz kiszivárgott egy nem jóváhagyott, kormányszinten egyelőre nem is tárgyalt belügyminisztériumi tervezet, amely szerint a brit kormánynak már az EU-tagság 2019 márciusára várható megszűnése után közvetlenül korlátoznia kellene az EU-országokból érkező munkavállalók bevándorlását.
A szakképzettség nélküli uniós állampolgárok nagy-britanniai alkalmazására a tervezet számszerű és időbeli korlátozást javasol, megtiltaná olyan külföldi EU-munkavállalók letelepülését, akik érkezésük után kezdenének állást keresni, és korlátozná a munkavállalók hozzátartozóinak bevándorlását is.
Jóllehet a belügyminisztérium szerdán elavultnak nevezte a kiszivárgott dokumentumot, a Brit Vendéglátóipari Szövetség katasztrofális következményekre figyelmeztette a kormányt a javaslatban foglaltak megvalósulása esetére.
Mint megírtuk, a londoni magyarok is szurkolhatnak, hogy elbukjon a belügyminisztérium terve.
A Guardian összefoglalója szerint a javaslatban az áll, hogy azok az uniós polgárok, akiknek nincs jó képzettségük, legfeljebb két évig maradhatnának Nagy-Britanniában.
A többiek sem járnának sokkal jobban, ők 3-5 éves munkavállalási engedélyt kaphatnának. Szigorítanának a családegyesítésen is, ha valaki 2019 után legálisan dolgozik az országban, sokkal nehezebb lenne engedélyeztetnie, hogy a családja is letelepedhessen ott.
Ha pedig egy uniós polgár az EU-n kívülről érkező házastársával szeretne együtt élni, azt akkor tennék lehetővé, ha a házastárs évente legalább 18 600 fontot keres.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.