Most újra kiosztottak 40 milliárd forintot, de ez bizonyára továbbra sem oldja meg a helyzetet.
A Magyar Közlönyben hétfőn késő este megjelent kormányhatározat az Egészségbiztosítási Alap költségvetésében 40 milliárd forinttal megemeli a gyógyító-megelőző ellátásra szánt összeget. Szokatlan módon nem nevezi meg, hogy ezt milyen tartalékból vagy másik költségvetési sorról veszik el, de az ugyanebben a hivatalos lapban közölt kormányrendelet az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól szóló mellékletben ennyivel növelte a működési támogatás összegét.
A jogszabály szerint „az egészségügyi szolgáltató 2024. szeptember 30. napján fennállt, lejárt tartozásállománya figyelembevételével működési támogatásban részesül”. Ezt elsősorban a 60 napon túl lejárt szállítói és egyéb tartozások kiegyenlítésére használhatja fel ez év végéig, illetve miniszteri hozzájárulással „bármely egyéb, a betegellátás folyamatosságának biztosításához szükséges lejárt tartozása kiegyenlítésére”.
A pluszpénz nem használható fel – a már lejárt tartozásokon kívül – felújításra, beruházásra, fejlesztésre, saját tulajdonosával vagy fenntartójával szemben fennálló tartozásokra, továbbá a Rezsivédelmi Alapból ellentételezett kiadásokra, vagyis közműszámlákra.
A kórházi adósságok ügyében állandó versenyfutás zajlik az idővel. Augusztusban például az Országos Kórházi Főigazgatóság alá tartozó intézmények lejárt adósságállománya 13,8 milliárd forint volt, a négy orvostudományi egyetem lejárt tartozásállománya pedig 3,8 milliárd forinttal nőtt. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára akkor azt mondta: a teljes intézményrendszer lejárt adósságállománya augusztusban 17,6 milliárd forint növekedéssel, meghaladta a 86 milliárd forintot. Mindez annak ellenére jött össze, hogy a kormány júliusig két részletben, mintegy 105 milliárd forintban rendezte a kórházak adósságait. Az augusztus 22-i kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette, hogy idén nem lesznek százmilliárdos kórházi adósságok.
Az említett finanszírozási mellékletben más változásokat is végrehajtott a kormány. A népegészségügy fejlesztésére szánt 2,7 milliárd forint eltűnt a táblázatból, csak 17,5 millió maradt belőle (ami persze jelentheti azt is, hogy ezt a pénzt a melléklet legutóbbi, idén júniusi módosítása óta már elköltötték), a fekvőbeteg-szakellátás kerete 12 milliárddal kisebb lett, viszont nagyértékű gyógyszer-finanszírozásra 36 milliárddal többet szánnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.