Gazdaság hvg.hu 2017. június. 15. 16:00

A nyugdíjasok és a focisták éve lehet 2018

Megszavazták a parlamentben a 2018-as költségvetést. A kormány nagy növekedéssel számol, látványos választási osztogatásra azonban a nyugdíjasokon kívül sokan nem számíthatnak.

A nyugdíjasok és a focisták nagy éve lehet 2018, de a kormány mindenkinek jól érezhető növekedést ígér. A parlamentben ma fogadták el a jövő évi büdzsét, az eredetileg beadott javaslathoz képest minimális módosításokkal. Persze arra nem érdemes nagy összegben fogadni, hogy a ma megszavazott számok lesznek a véglegesek: egyedi kormányhatározatokkal rendszeresen szórnak ki milliárdokat, és a már megszavazott költségvetéshez is gyakran nyúlnak hozzá. Ma például a parlamenti ülésen azért lett a második napirendi pont a 2018-as büdzsé elfogadása, mert előtte még gyorsan átírták a 2017-est is.

Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke a szavazás előtt arról beszélt: a büdzsé teljesíti az államadósság-szabályt, és azt is tudná fedezni, ha néhány előre nem látható kockázattal szembesülnének.

Ha bejön a kormány terve, akkor jövőre már 4,3 százalékos lesz a GDP-növekedés. Ennek az adatnak a legjobban a nyugdíjasok örülhetnének – ha ugyanis legalább 3,5 százalékos az adat, akkor járhat a nyugdíjprémium. Politikai szempontból a legfontosabb persze az, hogy a 2017-es szám a határ fölé kerüljön, hiszen akkor a választás előtt lehetne pluszpénzt adni az időseknek – az előrejelzés szerint erre nagy az esély –, de ha valóra válik a kormány terve, akkor 2018-ban is lesz prémium.

Azt a Költségvetési Tanács is hangsúlyozta a költségvetéshez beadott elemzésében: ahhoz, hogy gyorsuljon a gazdasági növekedésünk, alapvető fontosságú, hogy a korábbi előlegeket 2018-ban már tényleg felhasználják. A kormánynak fontos célja az, hogy a lehető leghamarabb kiszórják az EU-s projektek pénzeit. A 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus támogatásainak jelentős részét már 2018 végére felhasználnák.

Trumptól, a migrációtól és az olajártól félhetünk

Egyértelmű, hogy továbbra is sok rajtunk kívül álló feltételtől függ, valóban rendben lesz-e minden a gazdaságunkban. A Költségvetési Tanács azt emelte ki ezek közül: az olajár most még viszonylag alacsony, de már egyre inkább nő. Nem tudni azt sem, hogy a Brexit-tárgyalások hogyan mozgatják majd a világgazdaságot, ahogy azt sem, hogy az Egyesült Államok és Kína, valamint az USA és Németország között mennyire éleződik ki a kereskedelmi verseny, és ennek milyen hatása lesz ránk. A nemzetközi migrációs válság szintén sok kérdést hagyott eddig megoldatlanul az egész EU előtt – tették hozzá Kovács Árpádék. Azt már az MNB tette hozzá mindehhez: egyes bevételek és kiadások elmaradhatnak attól, amit a kormány tervez, így az Országvédelmi Alap törlése esetén lehet elérni a kitűzött 2,4 százalékos GDP-arányos hiánycélt.

Ahhoz képest, a kormány teljes foglalkoztatást ígér, a költségvetés számai alapján ehhez nem sokkal kerülünk közelebb. A versenyszférában az idénre tervezett 3,8 százalék után már csak 2,6 százalékkal nőne a foglalkoztatottság, a közszférában pedig 1,6 százalékkal kevesebben dolgozhatnak, mint idén. A kormány úgy számol: a bruttó átlagkereset 8,8 százalékkal fog nőni jövőre. Mivel az infláció felpörög, a keresetek vásárlóereje 6-7 százalékkal javulhat. Azzal, hogy az infláció 3 százalékos lehet, ismét a nyugdíjasok járnak a legjobban, mivel a nyugdíjemelést az inflációhoz kötik.

Lesznek persze a nyugdíjasokon kívül más nyertesei is 2018-nak. Például az állami média: jövőre már 71,2 milliárd forintot kaphatnak. De a határon túli magyaroknak is sok pénz fog jutni – amelynek legnagyobb részét stadionépítésre költhetik. A pártok nem nagyon örülhetnek annak, hogy választási év jön, összesen 6 milliárd forintot szánnak a kampánytámogatásokra, miközben például Rogán Antal propagandaminisztériuma idén már 27 milliárdból gazdálkodhat.

Így adózunk 2018-ban

A parlamentben ezen a héten szavaztak arról is, hogyan kell adóznunk jövőre. A szavazás után a focisták bonthatnak pezsgőt, ha már az Andorra–Magyarország után nem tehették: 125-ről 250 millióra nőtt a határ, ameddig a sportolók és sportvezetők az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerint adózhatnak, a sportra szánt támogatást pedig már nem csak a társasági adóból, hanem a bankok különadójából is le lehet vonni. A családi adókedvezményekre 265-275 milliárd forintot szánnak, a kétgyerekesek havi adókedvezménye 35 ezer forintra nő. Folytatódik az áfacsökkentés, ezúttal az internet, a hal és a sertésbelsőség áfakulcsa csökken 5 százalékosra. Az adócsomag további részleteit bővebben itt foglaltuk össze.

Összesen 170 milliárd forintot különítettek el arra az esetre, ha előre nem látható kockázatok következnének be. Az Országvédelmi Alapban 60 milliárd forint tartalékot raknak félre, a rendkívüli kormányzati intézkedések tartalékában pedig 110 milliárd forint fog rendelkezésre állni. Ezt az összeget a kormány elköltheti anélkül is, hogy a parlament hozzájárulását kérje – különösen érdemes lesz a választás előtti hónapokban figyelni, milyen előre nem láthatónak minősített helyzetben nyúlnak hozzá ehhez a kerethez.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.