Gazdaság hvg.hu 2017. május. 13. 18:00

Később derülhet ki, küld-e még pénzt Brüsszel Magyarországnak

A britek miatt az sem világos, mi lesz 2020 előtt, nemhogy arról tárgyalnának, hogyan alakul át az uniós költségvetés az utána következő időszakban.

Fél évet csúszhat a 2020 utáni uniós pénzügyi keretről szóló bizottsági javaslat, így az 2017 vége helett csak 2018 nyarára születhet meg – írja a Bruxinfo. A brüsszeli szakportál Günther Oettingerre, az EU költségvetéséért felelős biztosra hivatkozik, aki pénteken a Régiók Bizottságának az ülésén beszélt a késésről.

Ennek indoka egyszerű: elhúzódtak – pontosabban még el sem kezdődtek – a Brexitről szóló tárgyalások. Márpedig ezeknek egyik központi kérdése a pénzügyek rendezése – emlékeztet a Bruxinfo.

A jelenlegi keret 2020 végéig érvényes, ám a helyzetet bonyolítja, hogy a britek elvileg 2019 március végén lépnek ki az EU-ból. A szigetországa a büdzsé nettó befizetője, és nagyjából 15 százalékát adja a keretnek, így az éves szinten 10-13 milliárd eruós kiesés érzékenyen érintheti a kedvezményezetteket, például Magyarországot is.

Van még egy nagy kérdés a 2021-2027-es pénzügyi kerettel kapcsolatban: hogy megmaradnak-e a források nagyobbik hányadát adó, a fejletlenebb országok felzárkózását segíteni hivatott vissza nem térítendő támogatások. Bár a magyar kormány sokat beszél ezek megszűnéséről, erről még nincs döntés. Sőt, az Európai Bizottság szerint még soha nem volt annyira szükség a kohéziós politikára, mint most, ezért harcolni fognak a támogatások megtartásáért - írja Oettingerre hivatkozva a Bruxinfo, hozzátéve: kérdés, hogy ezt le tudják-e majd nyomni a nettó befizetők, főleg Ausztria és Németország torkán.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.