Gazdaság hvg.hu 2017. április. 26. 12:44

Nem kellett volna megbüntetni a bankokat, kétmilliárd forint jár vissza

Óriási bírságot fizettettek a bankokkal a bankkártyák rendszerének problémái miatt, ám most újra kell kezdeni az eljárást, és addig is visszajárnak a milliárdok.

Kétmilliárd forintot fizet vissza a GVH a bankoknak – írta meg a Világgazdaság. A Fővárosi Törvényszék egy kilenc évvel ezelőtti GVH-döntést helyezett most hatályon kívül, és új eljárás lefolytatására kötelezte a versenyhivatalt. Az ítélet jogerős.

A Gazdasági Versenyhivatal még 2008-ban azt állapította meg, hogy a Budapest Bank, az OTP, a K&H, az MKB, az Erste Bank és az ING, valamint a Visa és a Mastercard korlátozták a versenyt azzal, hogy a bankkártyás fizetéseknél minden bankra egységesen alkalmazandó bankközijutalék-mértéket és -struktúrát határoztak meg. Ezért összesen 1,92 milliárd forint bírságot szabtak ki. A törvényszék most úgy döntött: az ING esetében teljesen megszüntetik az eljárást, a többiek ellenit pedig a nulláról kezdhetik újra, addig is a bírságot vissza kell fizetni.

A bíróság arra emlékeztetett: a pénzintézetek 1995-ben az MNB támogatásával létrehozták a Bankkártya Fórumot, amelynek az volt a feladata, hogy meghatározza a bankkártyás fizetések után a kibocsátó banknak járó jutalék – az úgynevezett interchange díj (MIF) – mértékét. Az Európai Bizottság érzékelte ugyan a MIF versenykorlátozó hatását, de kimondta, hogy az inkább hozzájárul a rendszer stabilitásához, illetve hatékonyságához.

Hibája az ítéletnek és a határozatnak, hogy a kibocsátói oldalon semmilyen versenykorlátozást nem azonosított, mégis következtetett arra, hogy milyen nyilvánvaló, szükségszerűen érvényesülő következmények léteztek – írták az ítélet indoklásában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.