Az európai gazdasági élénkülés tavaly ellenállónak bizonyult a globális kihívásokkal szemben, és a várakozások szerint az idén és a következő évben is folytatódni fog. Csaknem tíz év óta először fordul elő, hogy a teljes előrejelzési időszakban (2016, 2017 és 2018 ) az EU minden tagállamában növekedésre számít a Bizottság. Igaz, a testület frissen közzétett jelentésében van egy fontos "de": a növekedési kilátásokat a szokásosnál nagyobb bizonytalanság övezi.
Az euróövezeti reál GDP az elmúlt 15 negyedév mindegyikében nőtt, a foglalkoztatás ütemesen bővül, a munkanélküliség pedig csökken, bár még mindig meghaladja a válságot megelőző szintet. Továbbra is a magánfogyasztás a fellendülés motorja, mert a beruházások emelkedése visszafogott maradt.
Az Európai Bizottság ma közzétett téli előrejelzése szerint az euróövezeti GDP 2017-ben 1,6%-kal, 2018-ban pedig 1,8%-kal emelkedik, azaz a fellendülés a 2016 második felében tapasztalt, vártnál gyorsabb növekedés és a lendületes 2017-es kezdet eredményeként gyorsabb lesz, mint az ősszel előre jelzett (2017-es 1,5% és 2018-as 1,7%). Az EU egészében a GDP várható növekedése hasonló mintát követ: idén és jövőre is 1,8% lesz (szemben az ősszel előre jelzett 2017-es 1,6%-os és 2018-as 1,8%-os növekedéssel).
A téli előrejelzést rendkívüli kockázatok övezik
Az idei téli előrejelzést övező különösen magas fokú bizonytalanság egyik oka az, hogy az új amerikai kormány politikai szándékai még számos kulcsfontosságú területen nem világosak. A másik pedig az, hogy jövőre számos tagállamban parlamenti választásokat tartanak. A harmadik a Brexit megindítása, ami szintén sok bizonytalanságot rejt.
A magyar adatokról
Magyarországon a reál GDP növekedése 2016-ban megtorpant, ám az előrejelzés szerint idén és jövőre ismét erősödik. A munkanélküliség várhatóan tovább csökken, az infláció pedig a Magyar Nemzeti Bank célértékéhez igazodva növekszik. Az ország költségvetési irányvonala várhatóan lazább lesz a Bizottság szerint.
A nemzetgazdasági tárca még többet vár
A korábbi előrejelzésén jelentősen módosítva, idén 3,5 százalékos gazdasági növekedést vár Magyarországon az Európai Bizottság téli gazdasági elemzésében. Novemberben még csak 2,6 százalékot jeleztek előre; a korrekció is mutatja, hogy a tavaly év végén kötött hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően gyorsulhat a magyar gazdaság – írta közleményében az NGM.
A Bizottság prognózisa így már közelít a Nemzetgazdasági Minisztérium decemberi makrogazdasági és költségvetési kitekintésében közzétett várakozásaihoz. A tárca 2017-ben 4,1 százalékos, 2018-ra 4,3 százalékos GDP-növekedéssel számolt – olvasható a közeményben.
A tárca álláspontja szerint a kormány, a munkaadók és a munkavállalók közötti megállapodás 2017-ben és 2018-ban minimálbér- és garantált bérminimum-emelést, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek jelentős csökkentését, a társasági adókulcs egy számjegyűvé tételét, továbbá a 2018-at követő években a reálbérnövekedéstől függő további munkáltatói adómérséklést tesz lehetővé.
A tárca közleménye szerint a megállapodás érdemben befolyásolja a következő években várható makrogazdasági folyamatokat, magasabb növekedési pályára állítva a magyar gazdaságot. Ezt a várakozást támasztotta alá az Európai Bizottság friss előrejelzése, amely szerint a magyar gazdaság jelentősen a 28 tagállam és az eurózóna átlaga felett fog bővülni, így folytatódik Magyarország felzárkózása.
A lazább költségvetési politikára vonatkozó bizottsági előrejelzésre a nemzetgazdasági miniisztérium úgy reagált: a növekedést a stabilitás megőrzése mellett sikerül tovább folytatni, a magyar költségvetési hiánya idén 2,4, jövőre 2,5 százalék, azaz végig a 3 százalékos határ alatt marad.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.