Újabb negatív rekordot állított fel a 21. század egyik legjobb futballklubja, a Manchester City, amely történelmi leolvadást produkált a Feyenoord elleni BL-meccsen. A csapat edzője, Pep Guardiola olyannyira nehezen viseli ezeket a nehéz heteket, hogy már magában is képes kárt tenni. De van-e ennél lejjebb?
Amióta Pep Guardiola a Manchester City edzője, a csapat a világ legjobb klubjai közé emelkedett. Az elmúlt nyolc évben hatszor lett angol bajnok, ráadásul a tavalyi címvédéssel zsinórban negyedszer végzett a tabella élén, a 2022/2023-as szezonban pedig a hőn áhított Bajnokok Ligája-győzelem is összejött. Megtörtént azonban az elképzelhetetlen, az utóbbi hetekben a kékek sorra döntögetik meg a negatív rekordokat. Ebben a cikkben azt próbáljuk megérteni, mi az oka a mélyrepülésnek.
Guardiola már magában is kárt tesz, annyira szürreális a City helyzete
„A körmömmel csináltam. Fájdalmat akartam okozni magamnak” – nyilatkozta az orrán lévő sebről Guardiola a Feyenoord elleni 3–3-as döntetlent követően. Ez a mondat kétes érzéseket váltott ki többekből is, ezért a sajtótájékoztató után közleményt adott ki a spanyol tréner, amiben kihangsúlyozta, ezzel a mondatával nem akarta elbagatellizálni az önkárosítás problémáját.
Ugyan a csapata öt meccs óta tartó vereségsorozata megszakadt, de ez az eredmény is egy nyílt sebbel ér fel, ugyanis a Manchester City az első csapat a BL-ben, amely annak ellenére nem tudott győzni, hogy háromgólos előnyben volt a 75. percben. A spanyol trénernek 942 meccset kellett várnia arra, hogy az éppen aktuális csapata ilyen leolvadást produkáljon, nem csoda hát, hogy nehezen viseli a történteket.
🚨 Pep Guardiola on those cuts: “With my fingers… I want to harm myself”.
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) November 26, 2024
🎥 @BeanymanSports pic.twitter.com/9g9Ix0LyrO
A helyzet pedig csak rosszabb lehet, hiszen a manchesteriekre az utóbbi évek talán legkeményebb riválisa, a Liverpool vár hétvégén, ráadásul az Anfield Roadra utaznak majd Haalandék. Ahhoz a Liverpoolhoz, amely 12 forduló után nyolc pontos előnnyel vezeti a Premier League-et, a Bajnokok Ligájában eddig egyedüliként őrzi 100 százalékos mérlegét, szerdán pedig legyőzte a mumusának számító Real Madridot (ezzel egy nyolcmeccses nyeretlenségi szériát szakítottak meg a Real ellen).
Az angol szuperrangadót felvezető cikkünkben kitértünk már rá, számos sérülés nehezíti Guardiola dolgát, köztük az idei aranylabdás Rodri kiesése, akire támadásokban és védekezésben is kulcsszerep hárult. A középpályás keresztszalag-szakadást szenvedett az Arsenal ellen, vélhetően már nem játszhat idén, de a The Rest is Football című podcastban arról beszélt, mindent meg fog érte tenni, hogy még ebben a szezonban visszatérjen. Hogy milyen komoly problémát jelent a hiánya, arra az elmúlt néhány meccs tökéletesen rávilágított.
Mi lehet a probléma?
Guardiola csapatai mindig is sebezhetők voltak a kontratámadásokkal szemben – és alighanem azok is maradnak, tekintve, hogy a nagy mezőnyfölényre és a labdabirtoklásra építik a játékukat –, ám Rodri kiválásával súlyos hiányosságok láthatók a középpályás védekezésben és az ellenfél térfelén való letámadásban is. Az utóbbi volt a City egyik legnagyobb erőssége. Az elmúlt szezonban meccsenként átlagosan 7,5 alkalommal szerzett labdát a pálya utolsó harmadában az angol bajnoki címvédő – ezt egyedül a Liverpool tudta felülmúlni (meccsenként 7,6 labdaszerzéssel a 2021/2022-es szezonban) –, idén pedig mindössze csak 4,9-szer, ami a legalacsonyabb érték, mióta Guardiola irányítja a csapatot. Rodri ráadásul a fejpárbajokban is a legjobbak közé tartozik a Premier League-ben, tavaly az esetek több mint 71 százalékában jött ki győztesen ezekből, a keletkezett űrt pedig sem Mateo Kovacic, sem a visszatérő Ilkay Gündogan nem tudta betölteni. Előbbi 178, utóbbi 180 centiméter, szemben Rodrival, aki 191 centi magasra nőtt.
A manchesteri labdaszerzések száma annak ellenére esett vissza ennyire, hogy jelentősen feljebb tolták a védővonalukat. Míg a 2020/2021-es idényben átlagosan 28 méterre helyezkedett el a védelem a saját kapujától, az Athletic statisztikái szerint idén ez a távolság 41 méterre nőtt, Guardiola emellett a szélső védőinek is támadóbb szerepet szán.
A Manchester City agresszívebben támadja le ellenfeleit, mint bármelyik másik csapat Európában, ez pedig hatalmas üres területeket eredményez a kontratámadásoknál.
Az ellenakciók megszűrése így a két középhátvédre és Edersonra marad, közöttük azonban nem igazán jött létre az összhang: sérülések miatt a 12 Premier League-mérkőzésen hét ember is játszott már a védelem közepén. Miután a City az idény első 13 mérkőzésén mindössze 10 gólt kapott, a legutóbbi hat találkozón már 17-et, ráadásul minden ellenfelük legalább két gólt szerzett ezeken az összecsapásokon. Ilyen rossz sorozatot legutóbb 1963 tavaszán produkált a csapat, akkor végül kiesett az első osztályból.
A sorozatos védelmi hibák miatt az egyszemélyes támadóarzenálra, Erling Haalandra is nagyobb teher nehezedik idén. A norvég csatár remekül kezdte az évet, az első öt bajnokin 10 gólt szerzett, ahogy viszont a City, úgy az ő játéka is jelentősen visszaesett az őszi szezon második felére. Legutóbb ugyan kétszer volt eredményes a Feyenoord ellen, de talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy ennél azért keményebb védelmekkel találkozik hétről hétre a bajnokságban. Összességében így is remekül áll Haaland, minden sorozatot figyelembe véve 18 meccsen 17-szer volt eredményes, de a City gyenge teljesítménye miatt ennél is többre lesz tőle szükség a folytatásban. Manchesterben nagy célokat tűztek ki a szezon előtt, az angol bajnoki cím megvédéséből, valamint a Bajnokok Ligája-trófea újbóli elhódításából pedig vélhetően a rossz forma ellenére sem engednek.
A stressz csak nehezíti a City dolgát
Legyen szó akármilyen profi sportolókról, a vereség és a sorozatos kudarcok mindenkit megviselnek, a Manchester City játékosai ráadásul nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy zsinórban hat mérkőzésen is győzelem nélkül vonulnak le a pályáról. A mentális megzuhanás szemmel látható, elég csak az előbb említett Haalandot megnéznünk a keddi BL-meccsen. Idegesen kezdett a hazai csapat, majd miután a norvég a 40. percben büntetőből megszerezte a vezetést, hatalmas feszültség szabadult fel belőle, a gólja után még egy jó nagyot bele is bikázott a labdába. Ő lőtte a harmadikat is, majd széles mosollyal az arcán ünnepelt a társakkal.
Ekkor már talán mindenki azt hitte, hogy a City győzelme zsebben van, visszatér minden a megszokott kerékvágásba. De nem tért. Még az idei szezon egyik legmegbízhatóbb játékosa, Josko Gvardiol is hibát hibára halmoz: a hétvégi, Tottenham elleni találkozón egy, a Feyenoord elleni BL-meccsen két gólt kaptak róla. „Sok meccset veszítettünk mostanában, szükségünk lett volna erre a győzelemre. Jól játszottunk, de az első góljuk után valami megtört bennünk. […] Nem zártuk le a meccset és minden alkalommal, amikor felértek a kapunk elé, gólt szereztek” – nyilatkozta a BL-meccs után Guardiola. A történelmi összeesés pedig mentálisan csak még mélyebbre taszíthatja a Manchester Cityt.
A hanyatlás elkerülhetetlen volt, de mi lesz ezek után?
A spanyol tréner az utóbbi időben többször is utalt már rá, hogy csapata visszaesése elkerülhetetlen volt. Elmondása szerint az a meglepő, hogy a Manchester City évről évre meg tudott újulni, és egymás után négyszer nyert bajnokságot. Rámutatott, hogy az elmúlt bő egy évtizedben a többi PL-győztes együttes a bajnoki cím után mind leeresztett, és nem tudta a következő évben is megismételni a sikerét. Így volt ezzel Ferguson utolsó éveiben a Manchester United, a 2010-es évek közepén a Leicester City és a Chelsea, illetve a Klopp-féle Liverpool is.
Egyetlen kivétel volt, Guardiola Manchester Cityje.
Hogy mi lesz most? A Liverpool a lehető legrosszabb ellenfél, akivel a City szemben találhatja magát, hiszen még a csúcson lévő csapatnak is nagy nehézséget okozott a vörösök legyőzése. Bár jelen helyzetben azt sem túlzás kijelenteni, hogy a Nottingham Forest, Crystal Palace, United, Aston Villa, Everton, Leicester hatos ellen is meg fognak szenvedni a manchesteriek decemberben. És ott van még a megújult Bajnokok Ligája, ahol az élmezőnybe várták Guardiola csapatát, ám a Juventus és a Paris Saint-Germain ellen vélhetően a továbbjutás kiharcolása lesz az első számú cél.
A Manchester City története azonban biztosan nem ér itt véget. Pep Guardiola a káosz közepén újabb két évre hosszabbította meg szerződését a klubbal, és ha valaki, akkor ő képes lehet talpra állítani a csapatát. Addig azonban bőven elképzelhető, hogy lesz még ennél sokkal rosszabb is a helyzet Manchesterben.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.