A Fidesz-alapító, aki brüsszeli botránya miatt lépett ki a pártból, nemrég Schmidt Mária hívására tért vissza a közéletbe.
Megtartották a Terror Háza Múzeumban a Szájer József pályafutásáról szóló könyv bemutatóját; az eseményen a Fidesz-alapító először beszélt nagyobb közönség előtt azóta, hogy brüsszeli botránya után kilépett a pártból és visszavonult a közélettől.
Az Index beszámolója szerint G. Fodor Gábor, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója az eseményen arról beszélt, kivételesnek tartja a Frontvonalban – Beszélgetések Szájer Józseffel című kötetet, amelyben „benne rejtőzik a Fidesz története”. Szerinte a pártról ezután talán már nem is érdemes könyvet írni, mert ebből pontosan kiderül, hogy „a Fidesz egy kivételes nemzedék, egy kivételes történelmi pillanatban kapott egy lehetőséget, hogy formálja a történelmet. Harcban született, harcban edződött”.
A bemutatón kerekasztal-beszélgetést is tartottak, amelyen Szájer elmondta, hogy a kötet elkészítésének ötlete Schmidt Máriától, a Terror Háza Múzeum vezetőjétől, a XXI. Század Intézet főigazgatójától származik. A történész volt az is, akinek hívására az egykori politikus november elején visszatért a közéletbe, és szerepet vállalt a Szabad Európa Intézet megalapításában.
Arról is beszélt Szájer, hogy „sok volt az a harminc esztendő”, amit a politikában eltöltött, és hogy elfáradt abban a sok küzdelemben, amelyről G. Fodor is beszélt. „Harminc év nyugat-európai vagy magyar viszonylatban három politikai életútra is elegendő”.
Azt mondta, lemondásakor már személyesen is érezte, hogy Nyugaton ellenségesen állnak Magyarországhoz amiatt, mert szembe mertek szegülni a mainstream véleményekkel. Úgy vélte, Nyugat-Európában elfelejtették a rendszerváltoztatás azon érdemeit, amelyeket a magyarok értek el, és nem is akarnak emlékezni ezekre. A könyv azért készült, mert is úgy érezte, hogy össze kellene foglalni ezt a történetet fideszes szemszögből is.
Schmidt úgy írta le Szájert, mint aki „talán az egyik legkreatívabb gondolkodója és politikusa volt végig a Fidesznek, fantasztikus képességei vannak”, s ezért is hívta, hogy térjen vissza a tudományos pályára. Szerinte az intézet számára nagy nyereség lesz, „ha Józsi itt végez olyan tudományos munkát, ami az egész magyar nemzeti közösség hasznára válik”.
Általában a Fidesz-generációról is beszélt Schmidt, szerinte az jókor volt jó helyen, és tudott élni a lehetőségekkel, a tagjai között kialakult bizalmi alap pedig a mai napig megvan, emiatt nem lehet kívülről kikezdeni, egymás ellen fordítani őket.