Gazdaság hvg.hu 2016. október. 19. 07:30

Hol járunk? Tíz évig munka nélkül kapott milliós fizetést egy fontos közszolga

„Ilyesmi csak Übü király országában fordulhatna elő”. Így minősíti a Le Figaro egy tíz éve leváltott magasrangú közalkalmazott esetét.

Még 2006-ban új polgármestert választottak az északkelet-franciaországi Saint-Savine városában. Kiderült, hogy az új vezető nem tud kijönni az önkormányzati hivatal egyik osztályvezetőjével. Ezért a tisztviselő közös megegyezéssel távozott. Azóta sem talált még megfelelő állást, ezért az önkormányzat továbbra is, tehát immár tíz éve, folyósítja havi 4000 eurós fizetését.

Hogyan lehetséges ez?

Még 1984-ben hoztak egy törvényt, amely a magasrangú köztisztviselőket védi. Ha az érintett közszolgát nem fegyelmi vétség vagy szakmai hiba, hanem egyéb okok miatt felmentik beosztásából, addig kapja a fizetését, amíg hasonlóan jövedelmező és számára megfelelő állást nem talál. Persze nem ülhet karba tett kézzel, állást kell keresnie. De a Sainte-Savine-ból eltanácsolt főosztályvezetőnek ez a mai napig nem sikerült, viszont a fizetését továbbra is utalják.

 A Le Figaro utánanézett az önkormányzatokat felügyelő hatóságnál és kiderült, hogy legalább 150 közszolga van hasonló helyzetben. Státuszuknak hivatalos elnevezése is van: „pillanatnyilag nem alkalmazott közalkalmazott”. A párizsi lap abszurdnak nevezi ezt a régi törvényt. Ez is azt illusztrálja, hogy mennyi privilégiumuk van a magasrangú köztisztviselőknek, merthogy fizetés munka nélkül csak osztályvezetőktől felfelé jár. De az alacsonyabb rangúakkal sem fordulhat elő, hogy munkanélkülivé válnak. Ha egyszer valaki Franciaországban elnyeri a közalkalmazotti státuszt, foglalkoztatása nyugdíjig garantálva van. Igaz, egy titkárnő nem válogathat vég nélkül az ajánlatokban, és a fizetett hosszú szabadság kiváltsága csak a főnököket illeti meg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.