Drasztikusan, 23 százalékkal emelkedtek a gyógyszerárak két év alatt az Egyesült Államokban. Nem azok az árak nőttek ennyivel, melyeket a páciensek fizetnek, hanem amennyibe a gyógyszerek a kórháznak kerülnek – hangsúlyozza az a jelentés, melyet a chicagói egyetem készített.
A megrendelői kör az USA két legnagyobb kórházi szövetsége, melyek összesen 712 kórházat üzemeltetnek. Tavaly már nagy botrányt kavart egy gyógyszergyár, mely 5000 százalékos áremelést hajtott végre. A Turing egy olyan gyógyszert árazott fel ilyen botrányosan magasra, mely akkor monopolhelyzetet élvezett a piacon a mocsárláz és az AIDS mellékhatásainak kezelésében. Washington persze figyel, ilyenkor bírság következik. Az amerikai kormányzat nem viccel. Az EpiPen nevű allergiaellenes szer szintén a monopolhelyzetet kihasználva lett jóval drágább. Az igazságügyi minisztérium vizsgálatot indított. Megegyeztek a gyógyszergyárral. A bírság 465 millió dollár – írja a francia Le Monde.
A chicagói egyetem jelentése miatt a két kórházszövetség még nem akar a kormányhoz fordulni. Arra szólítják fel a nagy gyógyszergyárakat, hogy gyakoroljanak önmérsékletet. A gyógyszerár része a választási kampánynak is: előbb Sanders szenátor, majd Hillary Clinton nevezte botrányosnak az áremelkedést. Mindketten arra mutattak és mutatnak rá: a gyógyszergyárak kvázi monopolhelyzetben vannak az Egyesült Államokban. A TTIP ezen változtatna, de hol van az EU–USA szabadkereskedelmi egyezmény?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.