Évtizedes minimumra csökkent a munkáltatóktól az egészségpénztárakba érkezett összeg, az egyéni tagi befizetések azonban folyamatosan emelkednek – írja a Magyar Nemzeti Bank adataira hivatkozva a Világgazdaság.
A munkáltatóktól a kasszákba érkezett összeg az idei első fél évben 14,7 milliárd forintot tett ki, míg tavaly ugyanabban az időszakban még elérte a 15,1 milliárd forintot. A Világgazdaság szerint a csökkenés oka részben az, hogy a honvédség úgy döntött, ez évtől nem fizeti tovább a tagdíjat több mint 20 ezer dolgozója számára, helyette inkább Erzsébet-utalványt ad.
Növekedtek ugyanakkor az egyéni tagok befizetései: tőlük az első hat hónapban csaknem 5,7 milliárd forint került az egészségpénztárakba. Ez 9 százalékkal több, mint tavaly. A kasszákhoz ennek ellenére még mindig a munkáltatóktól érkezik a pénz több mint 70 százaléka.
Nem jó hír a pénztáraknak – jegyzi meg a cikk –, hogy a teljes tagdíjbevétel tavaly óta stagnált, az első fél évben alig érte el a 20 milliárd forintot. Jövőre ugyanis átalakításokat tervez a kormány a cafeteriarendszerben, nőni fog az egészségpénztári hozzájárulások közterhe, miközben új versenytársként megjelenik a kedvezményesebben adózó készpénzjuttatás.
Az első félévben a tagok csaknem 26 milliárd forintnyi egészségpénztári szolgáltatást vettek igénybe, ennek több mint a feléből gyógyszert vásároltak. A pénztári megtakarítást sokan használják magánorvosi rendelőkben (5,74 milliárd forint), a harmadik legkedveltebb felhasználási mód pedig a gyógyászati segédeszközök finanszírozása (5 milliárd forint).
Az egészségpénztáraknak, illetve újabban már egészség- és önsegélyező pénztáraknak június végén 1,1 millió tagjuk volt, ennyi embert érinthet a változás. A kasszák akkor 60 milliárd forintot kezeltek, amiből 54,3 milliárd forint volt a tagok egyéni számláin.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.