A francia sajtó történelmi jelentőségűnek nevezi a toulouse-i fellebbviteli bíróság döntését, amely szerint összesen hétmillió euró kártérítésre jogosult az a 191 dolgozó, akit hat éve egy amerikai cég francia leányvállalatától rúgtak ki.
A Molex nevű cégről van szó, amely elektronikus autóalkatrészeket gyárt. Korábban a bordeaux-i bíróság nem talált kivetnivalót a vállalatnál lezajlott elbocsátásokban. De a jogi procedúra folytatódott és a fellebbezés most eredménnyel járt. Igaz, a kirúgottak eredetileg tízmillió eurós kártérítést követeltek, a mostani döntés csak hétmillióról rendelkezik. De még így is lehet olyan képzett, és a cégnél sok évet lehúzó dolgozó, akinek most 80 ezer euró üti a markát. A legkisebb, 8 ezer eurós jóvátételt a részmunkaidős szerződésesek kapják.
A dolgozók ügyvédje nagy győzelemnek tekinti a toulouse-i bíróság ítéletét. Ez ugyanis elismeri, hogy nem volt reális gazdasági alapja a tömeges elbocsátásnak, mert akkor kifejezetten jövedelmező volt az alkatrészgyártás. Jean-Marc Denjean ügyvéd azonban a tv-társaságoknak adott interjújában jóval keményebben fogalmaz:
A bíróság végre kimondta a tőzsdei megfontolásokból kirúgó, aljas főnökök bűnösségét.
De e harcias nyilatkozat még nem a végszó, legalábbis hivatalosan nem. A Molex még a francia legfelsőbb bírósághoz is fordulhat. Igaz, a jogi szakértők szerint a legfelső francia jogi fórum aligha semmisíti meg a toulouse-i fellebbviteli bíróság döntését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.