A venezuelai elnök két hónappal meghosszabbította az év elején bevezetett gazdasági szükségállapotot.
Nicolás Maduro a helyi idő szerint szerdán bejelentett intézkedést a nemzet gazdaságát érintő rendkívüli körülményekkel indokolta. Szerinte a vállalatok és politikájának ellenzői gazdasági háborút folytatnak Venezuela ellen.
Közölte, hogy szükségszerű újabb lépéseket tenni, illetve javítani a már korábban meghozott intézkedéseken, hogy széles körben fejtsenek ki hatást a nemzeti gazdaságra. A kialakult helyzet súlyosságát jelzi, hogy Maduro a héten a védelmi minisztert bízta meg azzal, hogy irányítsa az élelmiszerek és a közszükségleti tárgyakat sújtó infláció elleni küzdelmet.
A gazdasági szükségállapotot január 14-én rendelte el az államfő, azóta már kétszer is meghosszabbította. A rendelkezés lehetővé teszi, hogy az elnök beavatkozzon a venezuelai vállalatok ügyeibe, illetve valuta- és árkorlátozást vezessen be. Az ellenzék szerint az újabb rendelet megnyitja az utat az állami kisajátítások előtt.
A korábban olajbevételeiből meggazdagodó ország súlyos válságot él át a kőolaj világpiaci árának csökkenése miatt. Bevételeinek mintegy 96 százaléka az olajkivitelből származik. Jelenleg azonban súlyos recesszióval, a világon a legmagasabb inflációval és kiterjedt - egyebek mellett olyan alapvető termékeket, mint az étolajat és a WC-papírt is érintő - áruhiánnyal küzd, miközben hatalmas kőolajkészletei vannak.
Maduro szocialista kormánya az ellenségei által indított "gazdasági háborút", az ellenzék pedig az elhibázott gazdaságpolitikát okolja az ország helyzetéért.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.