Gazdaság hvg.hu 2016. június. 19. 09:27

Az euróválság miatt létrehozták, most a britek miatt költöznie kell?

Nagy-Britannia esetleges uniós kilépése esetén a londoni székhelyű Európai Bankfelügyeleti Hatóságnak (EBA) is költözni kell. A hatóságot a 2011-es válság után hozták létre, és nem is a költözés a legnagyobb baja, mondta a Welt am Sonntag-nak a hatóság feje.

Ha a britek kilépnek az Európai Unióból, akkor valóban egy másik európai fővárosba kell költöznünk”, nyilatkozta a Welt am Sonntag-nak Andrea Enria, az Európai Bankfelügyeleti Hatóság vezetője, aki szerint most a legfontosabb, hogy az esetleges változó körülmények ellenére se veszítsék szem elől a fő feladatot: a pénzügyi szervezetek európai szintű egységes működési szabályainak a kialakítását.

„Biztosítanunk kell, hogy ne különböző bankolási szabályok legyenek életben azokban az országokban, melyek eurót használnak és amelyek nem.” Az EBA-t a 2011-es bankválságra adott válaszként hozták létre, az európai bankszektor felügyeletért felelős. A hatóság jelenleg az ún "Single Rule Book"-on, a 28 tagállam számára egyaránt érvényes banki szabályrendszeren dolgozik, mellyel kapcsolatban azt is biztosítaniuk kell, hogy a szabályokat valamennyi ország ugyanúgy értelmeze és alkalmazza majd.

Bár a szektor stabilabb, mint öt éve, mégis szükség van konszolidációra. "Ha megnézzük a banki mérlegeket, joggal kérdezhetjük, hogy ilyen alacsony profitabilitás és tőkenyereség hosszú távon fenntartható-e”. Enria szerint a bankoknak a rossz hiteleiket hamar le kell építeni. Nem véletlen, hogy az Európai Központi Bank kötvényprogramja nem képes élénkíteni a hitelezést és nagyobb növekedést produkálni.

A szörnyű merénylet végre kijózanítja a briteket?

A Jo Cox parlamenti képviselő elleni halálos merényletet követően készült első felmérés szerint három százalékpontos előnybe került az EU-ban maradást pártolók tábora. A merénylet előtt pont fordított volt az arány.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.