Gazdaság hvg.hu 2016. június. 08. 12:13

Máris a billenőpontig jutott Ausztrália

A Föld másik oldalán épp csak, hogy meghirdették az energetikai new dealt, a csatába legutoljára érkező, háztartási méretű akkumulátorok máris a feje tetejére állíthatják a hálózatok szükségességéről vallott nézeteket.

Az idei év inflexiós pont Ausztráliában, a háztartási méretű akkumulátorok piacán – állította Simon Hackett a Reneweconomynak. Az energiatároló rendszerekre szakosodott Redflow ügyvezető elnöke szerint soha korábban ekkora vevői érdeklődés nem volt még a energiatároló piacon, mint 2016-ban.

A piaci robbanás ráadásul még csak most jön, és komolyabb változásokat idéz majd elő, mint azt bárki gondolná – mondta Hackett. Már csak emiatt is bizakodó azzal kapcsolatban, hogy a cégük által most elkészített, 10 kWh-s méretű ZCell energiatároló sikeres lesz-e a piacon. A Redflow-gyártmány különlegessége, hogy a ma szokásos lítium-ionos rendszerektől eltérően a ZCell cinket és brómot használ alapanyagul. Ez a párosítás az akkumulátor kalibrálhatóságában, formájában, méretében (és ennél fogva az esztétikájában) is újat hoz a kínálatban.

Ott, ahol a szereplők is, a gyártmányok köre is meglehetősen gyorsan bővül, mert a Tesla után érkező legnagyobb gyártókat (mint a hazánk felé is visszakacsintó Samsung, a kifejezetten az ausztrál piacot becélzó Panasonic vagy a Daimler most már a kis- és közepes méretű gyártók is követik – legutóbb például az amerikai Emphase jelentette be, hogy csak Ausztráliában 12-15 ezer moduláris akkutárolót visz a piacra.)

Robbanásra felkészülni!
Az IHS Technology márciusban kiadott prognózisa relatíve pozitívnak látja a 2016-os lehetőségeket, mert bár a tavalyi, 35 százalékos bővülés után az idén csak további 17 százalékos gyarapodásra van kilátás a világban, igazán nagy ugrást várnak ez év végétől – a negyedik negyedévben önmagában 21 GW napelemes telepítést várnak. Ezt zömmel öt ország (Kína, USA, Japán, Németország és Olaszország) produkálja majd, ők adják a bővülés 70 százalékát. A Kínaiak 23 százalékot, az Egyesült Államok és Japán 14-14 százalékot, a németek picit kevesebbet (13%) vállalt. De eközben az utóbbi évek nagy napelem-beruházója, az Egyesült Királyság, illetve a olyan feltörekvő országok, mint India és Ausztrália éppen erőt gyűjt az "új rohamhoz" – a jelek szerint 2016-ban visszafogottabb bővülési tempó mellett felkészül a következő nagy ugrásra.
Ausztrália 2014 januárjában a világon a 34. helyen állt a globális napenergia-termelési rangsorban, de egy év alatt 10 helyet lépett előre, és ezzel egyszerűen átléptek Portugália feje felett, és a célkeresztbe az ennél lényegesen nagyobb halnak számító Spanyolország került.

A Redflow készüléke azonban – rendeltetését tekintve–- olyan területeken lesz a leginkább nyerő, ahol a tűzállósága felértékelődik (A farmergazdaságokra épülő ausztrál vidéken, de például a benzinkutakon is.)

Hackett amúgy maga is igazi megszállottja az akkumulátoros energiatárolási rendszerépítésnek: 2010-ben összeállított egy olyan 20 kWh-s, ólom-savas akkumulátorokból álló rendszert, melyet a 10 kW-os napenergia-rendszere háttértárolójaként használt, az se érdekelte, hogy az nem csak mai szemmel nézve volt böszme és csúnya, és annak is volt haszna szerinte, hogy az a projekt – mivel úgy 100.000 dollárjába került – üzletileg sem bizonyult rentábilisnak. Azóta ugyanis gyakorlatilag alig-alig használnak áramot a hálózatról.

Úgy látja, hogy még nincs itt az ideje teljesen önellátásról beszélni, de azt komoly eredményként könyveli el, hogy egy-egy napsütéses napon csak 5 százaléknyi hálózati áramot használnak, esős időben "meg egy kicsit többet".
Arról, hogy ha a sziget üzemmód nem is, a jelentős hálózati áramvételezés-csökkentésre meddig kell várnunk, itt talál egy hosszabb összefoglalót. Ami pedig az autóvásárlást illeti: el kell fogadnia, hogy lassan tényleg eljutunk odáig, hogy Ha az új kocsija nem elektromos lesz, kinevetik majd a gyerekei.

A ZCell iránti érdeklődés fokozódik; még úgy is, hogy a szoftveresen is megerősített, a le-feltöltési ciklusok optimalizálásra is nagy figyelmet fordító gyártó egyáltalán nem kínálja olcsón az új portékáját.

Érdemes visszaidézni: 2014-ben egy 5 kWh-s otthoni akkumulátor beszerzése és rendszerbe építése úgy 23 ezer dollárba került, de azt is, hogy a termék megjelenése előtt még a The Guardiannál is nagy sztori lett abból, ohgy egy férfi New Jersey-ben a saját háza tetején megtermelt áramot egy, a Tesla S modellekből kiszerelt akkucellákból épített rendszerben tárolta el – ami akkor több mint 20 ezer dollárjába került. Ehhez képest a Tesla Powerpackja és Powewallja tényleg sokkal közelebb lépett a megtérülési limithez.

Eközben Magyarországon
Keressük a hasonló akkumulátoros energiatároló rendszereket használó ház-lakás tulajdonosokat, akik megosztanák a tapasztalataikat, elmondanák a saját történetüket minderről. Kérjük, írjanak nekünk az onlinegazdasag@hvg.hu e-mail-címre!

A ZCell 18.000 dolláros rendszerét viszont eleve arra is felkészítették, hogy az alkalmas legyen az elektromos autók gyors és hatékony töltésére is (ehhez a mérete is adott – a 10 kWh-s méret gyártására a Tesla is csak most készül fel). Ezzel együtt is, Hackett csak abban lehet biztos, hogy az eleve felfutóban lévő piacon a már most érdeklődőktől is kapnak majd elég megrendelést a kellő szintű megtérüléshez.

A Redflow akkumulátora bár drága, a cégvezető szerint a kilowattóránkénti költségre számoltan már most is versenyben van a többiekkel. Márpedig a gyártás még csak most kezdődött el, így annak optimalizálásával előnyösebbé is rajzolhatják majd a költség görbét. A ZCell tömeges piaci megjelenésre augusztusig kell várni Ausztráliában, ezt a napokban egy konferencián jelentették be Sydneyben.

"Ami ott ment, az őrület volt" – mesélte Hackett a portálnak, mert az még számára is meglepetés volt, hogy kiderült: az energiatároló rendszerek a hétköznapi emberek számára a világ egyik legszexisebb termékeivé váltak.

A Redflow köszöni szépen mindezt a a tavaly e területre betoppanó Tesla Powerwallnak, de az amerikaiak által keltett hullámokra most már ők is felkapaszkodnak.

Az áramszámla-csökkentés utolsó darabja

Ha ezt a cikket érdekesnek találta, van még: kövesse és ha tetszik, ossza meg ismerőseivel a gazdasági rovat Facebook-oldalának bejegyzéseit!


zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.