Gazdaság hvg.hu 2016. május. 27. 10:07

Bakot lőtt a szénlobbinak hízelgő Trump

Donald Trump csütörtök este, Dél-Dakotában arról beszélt, hogy kivégezné a megújuló energiatermelőket Amerikában, és újra a szénre (és az olajra) állítaná át az amerikai energetikát és a gazdaságot. Mutatjuk, miért hülyeség az, amit a republikánus elnökaspiráns mondott.

Mint azt néhány órával ez előtt megírtuk, a republikánusok várható elnökjelöltje, Donald Trump csütörtökön este arról beszélt az olajban gazdag Észak-Dakota fővárosában, Bismarckban, hogy az ország energiaellátását, sőt, gazdaságát újfent az olajiparra és a szénre alapozná. Az elhangzottak bár az olajipari konferencián jól hangzottak, és Trumpot hangosan meg is tapsolták érte, de ha az utóbbi évek tényeit a milliárdos által mondottakhoz tesszük, láthatóvá válik, hogy amiről az elnökaspiráns beszél, az valójában már rég nem is működik.

A Cleantechnica valójában még Trump beszéde előtt publikált néhány szemléletes ábrát az amerikai erőművek szénfogyasztási volumenének változásáról. Ebből a leginkább az látszik, hogy a bázisévnek tekintett 2007-hez képest az USA-ban 29 százalékkal csökkent átlagosan az erőművek szénfelhasználási mennyisége.

Cleantechnica

Az amerikai energiahivatal (US Energy Information Administration – EIA) által kiadott tanulmány adatai szerint a 2007-es csúcs évben 1045 millió tonna szenet égettek el az ország erőműveiben, míg ez a mennyiség tavaly már "csak" 739 millió tonna volt. A jelentés szerint több tényező miatt történt mindez – például azért, mert az Egyesült Államokban nem nőtt érdemben a villamosenergia-értékesítés, illetve: mert a szénnel szembeni energetikai nyersanyag alternatívák (földgáz, szélenergia, napenergia stb.) növekvő gazdasági vonzerőt produkált.

Nem lehet elmenni amellett sem, hogy éppen az elmúlt évtized produkálta azt az USA számára, hogy a repesztéses technológia fejlődésének és elterjedésének köszönhetően a palagáz a korábban jelentős mértékben importáló Egyesült Államokból önfenntartó, sőt, exportáló piaci szereplőt kreált. És az sem véletlen, hogy az olyan, gazdaságukban olajra alapozott államok, mint például Texas is, jelentős szél- és napenergiás ugrást hajt, hajtott végre az utóbbi években, illetve hogy például Kansas csupán ez év elején, egyetlen projektben szinte Magyarország méretű széltermelő potenciált építtet.

Azt sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy 2015-ben, az első kilenc hónapban olyannyira brutálisba kapcsolt az amerikai erőműépítési iparban a zöldenergia, hogy a hálózatra kapcsolt új kapacitások 98 százaléka szél, illetve napenergiából termelt áramot. A mennyiség se semmi: miközben összesen 3 MW szénerőművi kapacitás épült, csak szélből  4178!

Visualcapitalist

Ahogyan az a visualcapitalist oldalán 2015 augusztusában publikált térképen látszik, a szürke (szén) a narancssárgához (palagáz) képest van jelenleg egyértelmű hátrányban, arról nem is beszélve, hogy technológiai értelemben a nap-, vagy/és szélenergiát hasznosító áramtermelők nem is képesek kiváltani a szénerőműveket. (Megjegyzés: a könnyebb beazonosíthatóság érdekében a térképre ráírtuk, hol is van Dél-Dakota)

Trump, aki Bismarckban kijelentette azt is, hogy felmondaná a párizsi klímaegyezmény amerikai vállalásait, s elnökként támogatná azt a kanadai-amerikai olajvezeték építést, amit Obama környezetvédelmi indokkal megvétózott, persze nem először hagyja figyelmen kívül a valóságot és a tényeket. Egyetlen mentsége van: az, hogy kiknek, kik előtt beszélt.

Cleantechnica

Mint erről az ábrából piros kerettel kiemelten látható, Dél-Dakota a széntermelés visszaesésének egyik nagy vesztese; 41 százalékkal esett a termelési volumen 2007–2015 között. Vannak ennél nagyobb, és pláne: magasabb szintről történt esések is Amerikában (például: Massachusetts -80 százalék, Georgia -53 százalék), ugyanakkor azt is látni kell, hogy Dél-Dakota széntermelés csökkenési problémája bár hasonló a legtöbb államéhoz (Nebraska és Alaszka kivételével, ahol +18, illetve +134 százalékos bővülést mértek), de Dél-Dakota az országban leginkább a sereghajtók közé tartozik a kitermelhető szénmennyiség tekintetében.

Ha ezt a cikket érdekesnek találta, van még: kövesse és ha tetszik, ossza meg ismerőseivel a gazdasági rovat Facebook-oldalának bejegyzéseit!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.