Kihez érdemes mérnünk a fizetéseinket? Hát az osztrákokéhoz még véletlen se, de lassan lemaradunk a térség országaitól is. Folytatódik a pécsi Zsolnay körüli babrálás, miközben a kormány csodálatos látványberuházást avatott a város határában. Megvágják a csirkehús forgalmi adóját, ettől azonban korántsem biztos, hogy olcsóbb is lesz a farhát. A taxisok megint orbitális öngólt lőttek: hatalmas ingyenreklámot szerveztek az Ubernek, amit a kormány azért biztos, ami biztos, betilt. Heti gazdasági összefoglaló.
Az eddig is sejthető volt, hogy az osztrák bérek vásárlóereje fényévekre van a magyar fizetésekétől, most azonban az is kiderült, hogy az elmúlt tíz évben az általunk sokszor csak lesajnált Szlovákia is simán elhúzott mellettünk; éppúgy, mint a balti államok. Mostantól ha nem akar valaki gutaütést kapni, inkább a román vagy török bérekhez érdemes méricskélni a sajátját.
A hét képe:
Hírek szerint nem kizárt, hogy elviszik Pécsről a Zsolnay-termékek gyártását. Sőt, a polgármester úgy tudja, hogy már van olyan termék, amiket nem a városban gyártanak. Cséplő Petra, a Zsolnay Zrt. igazgatóságának elnöke ugyanakkor határozottan cáfolta a polgármester értesülését, azt mondta, nem igaz, hogy elvitték a gyártás egy részét. Hangsúlyozta, hogy még egy-egy nagyobb egyedi megrendelést sem szolgáltak ki Pécsen kívüli gyártással, a gyár elköltöztetése Pécsről pedig végképp nincsen tervben. A gyár egyébként is zaklatott napokat él, a héten NAV-nyomozók szállták meg a telephelyet, költségveti csalás gyanújával kutakodtak.
Miután az alapvető élelmiszerek áfája várhatóan 5 százalékra csökken, arra lehetne számítani, hogy a boltban is a megfelelő mértékkel olcsóbb lesz a tej, a tojás vagy a baromfivirsli. A valóság azonban más, mert a feketepiac ugyan kivonulhat erről a területről, de a sertéshús-áfacsökkentéshez hasonló lehet az eredmény, vagyis a boltokban végül nem lesznek már annyival olcsóbbak a termékek, mint amit a tiszta matematika alapján várni lehetne. Az import és az erős piaci verseny miatt a baromfitenyésztőkön lévő nyomás várhatóan nem enyhül, helyzetük az intézkedéseknek köszönhetően valószínűleg nem javul.
Kedden ismét tüntettek a budapesti taxisok az Uber ellen, amelyet egyre többen vesznek igénybe. Ezzel a taxisok ingyenreklámot csináltak az Ubernek azzal, hogy a Hősök terét megkerülő konvojuk éppen a betiltani követelt cég "U" betűjéhez hasonlót formázott meg. A kormány aztán a keddi megmozdulás után további keménykedésről adott bizonyságot azzal, hogy megbírságolta a cég központját. Fónagy János, az NFM parlamenti államtitkára pedig azt jelentette be, hogy "az engedély nélkül taxizók az eddiginél súlyosabb szankciókra számíthatnak a jövőben". A magyarországi helyzettel össze sem hasonlítható az, ami (Észtország után) Litvániában is zajlik: "okos” adóbevallási platformot fejleszt a litván adóhatóság az Uberrel.
Az elvándorolt bolti munkaerő jó része nem jön haza, mert nem lesz lényeges béremelés. Bár nőtt a boltok forgalma tavaly, az egyre jobban szorító munkerőhiánnyal nem nagyon tud mit kezdeni az iparág. Így nehéz lesz betömni azokat a lyukakat, amik az egy évvel ezelőtt bevezetett vasárnapi boltzár hirtelen megszüntetése miatt keletkeztek az ágazat foglalkoztatásában.
Négymilliárd forintba került az a csütörtökön átadott naperőmű, amelyről az energiaügyekért felelős államtitkár, Aradszki András sok szép dolgot mondott ugyan a pécsi átadó ünnepségen, de a projekt nem ad túlzott okot a büszkeségre a kormánynak. A beruházás körüli maszatolás éppúgy kínos, mint az, hogy a számlát zömmel az Európai Unió fizette. Az sem túl örvendetes, hogy miközben a most átadott 10 MW teljesítményű napelemrendszer mintegy 10 ezer ember éves energiaszükségletét képes fedezni, és 15 ezer tonna széndioxid-kibocsátás spórolható meg vele, szó nincs arról, hogy a magyar kormány beállna hasonló projektek mögé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.