Gazdaság hvg.hu 2016. március. 17. 03:47

Elkészült L. Simon László lázálma: az éjszakai szélfény − videó

Hollandiában, ahol a kormányt tavaly bírósági úton kényszerítették a civilek arra, hogy nagyobb mértékű megújulóenergia-termelést támogasson és katalizáljon a Brüsszel felé felvállaltnál, megépült a szélturbinák éjszakai táncát láthatóvá tevő alkotás. A szélfény egészen megdöbbentő hatást vált ki a nézőkből, pedig az elve is, a megalkotása is roppant egyszerű.

A Studio Roosegaarde megépítette a szélfényt − a szélenergiából villamos áramot termelő szélfarmok éjszakai mozgásának láthatóvá tételét. Csak egy komplett nyomkövető lézerrendszert kell a szélfarmokra telepíteni, ami így néz ki:

A felvétel egy holland falu, Kinderdijk határában készült, ahol a klasszikus szélmalmok a 18. század óta a tájkép részeit alkották. A "táncot" az egyik rotorvégre installált jelzőpont és a szomszédos szélturbina rotorházára telepített követő lézer összekapcsolásával hozták létre. Az alkotók szerint ez "a hiányzó láncszem a holland táj szépségének újraalkotásához".

A speciális szoftverrel működő technológia arra is képes, hogy a lapátvégeket akkor is pontosan kövesse, ha azok 280 km/h-ás sebességgel robognak körbe-körbe.

L. Simon Lászól rémálma: a láthatóvá tett éjszakai zöldáramtermelés
Studio Roosegaarde

A szélfény megépítését és beüzemelését egyébként a KPN, a holland vezetékes és mobil távközlési vállalat finanszírozta, amely az idén klímasemleges céggé vált, mivel kizárólag zöldenergiát használ fel a működése során.

A Roosegaarde pilot projektje olyan jól sikerült, hogy a stúdió máris bejelentette: folytatja kreatív törekvéseit, és a rendszer továbbfejleszésébe kezd. Ami pedig a szélfény további sorsát illeti: március 18-án és 19-én, este 8 és 11 óra között a zeelandi St. Annalandban működő Eneco szélerőművek perdülnek táncra.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.