Gazdaság hvg.hu 2016. március. 08. 06:49

VG: Megszűnhet a Honvéd Egészségpénztár

A héten dönt a Honvéd Egészségpénztár, hogy a végelszámolást elkerülve beolvadjon-e a Prémium Egészségpénztárba. 28 ezer pénztári tag vagyona a tét.

Húszéves működésének végét jelentheti, ha nem olvad be egy másik egészségpénztárba a Honvéd Egészségpénztár (HEP) – írja a Világgazdaság. A HEP-ről is kiderült, hogy a Buda-Cash-botrányba belebukó DBR bankban tartotta a pénzét, amely azóta nem mozdítható a számláról. A HEP-nek 1,8 milliárd forintnyi vagyona ragadt be.

Az 1,8 milliárd forintos összeg kiesését még elviselhette volna a HEP, de az sokkal nagyobb problémát jelent, hogy a Magyar Honvédség december óta nem utalja dolgozói után a pénztári tagdíjat, ami ellehetetleníti a működést. A tagok 75 százaléka nem fizet tagdíjat, így a pénztár – felélve tartalékait – egyre kevesebbet fordíthat működésére. "Az utolsó döfést a Honvédelmi Minisztérium adta" – írja a HEP honlapján Németh András igazgatósági elnök. aki szerint a HM 20,5 ezer honvédségi dolgozó befizetését állította le a tárca, ezzel "halálra ítélték" az intézményt.

A problémát az adja, hogy bár a HEP minimális, működési költségre vonatkozó tagdíjat így is elvonhat a tagoktól, ám mivel alacsony kockázatú, egy alacsony kamatozású befektetései vannak a pénztárnak, így nem tudja a pozitív hozam terhére elvonni az elégséges összeget. A legfrissebb adatok is még a DRB bedőlése előttre vonatkoznak, miszerint átlagosan 105 ezer forint van a tagok számláin, összesen több mint 3 milliárd forintos tőkéje lenne a HEP-nek, ha nincs a Buda-Cash-botrány.

Megoldást az jelenthet, ha beolvadnak a Prémium Egészségpénztárba, különben kockáztatják a végelszámolási eljárást. A beolvadási szándékról egy hónapja született egy döntés, pénteken a küldöttgyűlés végleges határozatot hozhat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.