A héten dönt a Honvéd Egészségpénztár, hogy a végelszámolást elkerülve beolvadjon-e a Prémium Egészségpénztárba. 28 ezer pénztári tag vagyona a tét.
Húszéves működésének végét jelentheti, ha nem olvad be egy másik egészségpénztárba a Honvéd Egészségpénztár (HEP) – írja a Világgazdaság. A HEP-ről is kiderült, hogy a Buda-Cash-botrányba belebukó DBR bankban tartotta a pénzét, amely azóta nem mozdítható a számláról. A HEP-nek 1,8 milliárd forintnyi vagyona ragadt be.
Az 1,8 milliárd forintos összeg kiesését még elviselhette volna a HEP, de az sokkal nagyobb problémát jelent, hogy a Magyar Honvédség december óta nem utalja dolgozói után a pénztári tagdíjat, ami ellehetetleníti a működést. A tagok 75 százaléka nem fizet tagdíjat, így a pénztár – felélve tartalékait – egyre kevesebbet fordíthat működésére. "Az utolsó döfést a Honvédelmi Minisztérium adta" – írja a HEP honlapján Németh András igazgatósági elnök. aki szerint a HM 20,5 ezer honvédségi dolgozó befizetését állította le a tárca, ezzel "halálra ítélték" az intézményt.
A problémát az adja, hogy bár a HEP minimális, működési költségre vonatkozó tagdíjat így is elvonhat a tagoktól, ám mivel alacsony kockázatú, egy alacsony kamatozású befektetései vannak a pénztárnak, így nem tudja a pozitív hozam terhére elvonni az elégséges összeget. A legfrissebb adatok is még a DRB bedőlése előttre vonatkoznak, miszerint átlagosan 105 ezer forint van a tagok számláin, összesen több mint 3 milliárd forintos tőkéje lenne a HEP-nek, ha nincs a Buda-Cash-botrány.
Megoldást az jelenthet, ha beolvadnak a Prémium Egészségpénztárba, különben kockáztatják a végelszámolási eljárást. A beolvadási szándékról egy hónapja született egy döntés, pénteken a küldöttgyűlés végleges határozatot hozhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.