2016. január. 22. 14:04 MTI Utolsó frissítés: 2016. január. 22. 14:49 Gazdaság

DK: Páran hiába nyertek földet, nem kötöttek velük szerződést

A DK szerint az állami földpályázatok több nyertese sem vehette birtokba Csongrád megyében az általa elnyert területet, ugyanis a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) nem kötött velük szerződést arra hivatkozva, hogy a földek Natura 2000-es területen fekszenek.

Nagy-Huszein Tibor, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján bemutatott egy levelet, amelyben a földalapkezelő arról értesítette az egyik nyertest, hogy Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter nem írta alá a szerződést. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, hogy éppen ez a miniszter döntött korábban a földek eladásáról.

A DK-nak öt-hat olyan, a szerződéstől eleső gazdáról van tudomása, aki eddig is használta a most elnyert területeket, és jelenleg is 2028-ig érvényes bérleti szerződése van az egyenként két-háromszáz hektáros birtokokra, ahol mindannyian több ezer sertés takarmányát termelik meg – ismertette. 

Ahhoz, hogy valaki valóban állami földhöz juthasson, nem elég, sőt nem is szükséges gazdának lenni, az ebben az ügyben érintett gazdák "viszont nem fideszesek, ezért nem kaphatták meg" a területeket – állította Nagy-Huszein Tibor.

Álláspontját azzal indokolta: ha egy árverésre kiírt földet az állam mégsem ad el, akkor "alaposan feltételezhetjük", hogy emögött az áll, hogy nem az nyerte el a tulajdonjogot, akit "egyébként kívánatosnak tartottak volna".

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.