Magyarországon végezett a The Independentben közölt tandíjlista élén. Az első helyezés ebben az esetben nem jelent dicsőséget, arányában nálunk kell ugyanis a legtöbbet fizetni a felsőoktatásért, illetve itt megy el a legtöbb pénz a fizetésekből tandíjra. Olyan országokat sikerült „megverni”, mint Japán, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok.
A brit és amerikai felsőoktatási intézmények sok minden más mellett arról is híresek, hogy kiemelten magasak a tandíjaik. Ugyanakkor léteznek a világon még ezeknél is drágább egyetemek, főiskolák, ha a családi kasszából ráfordított összegeket veszik figyelembe.
A toplista elkészítésekor azt vették alapul, hogy az adott országban a szülők fizetésük mekkora részét fordítják gyermekük vagy gyermekeik tandíjára egy diploma megszerzéséig. Az ehhez szükséges adatokat az Expert Market fésülte össze több forrásból, valamint a Business Insider egészítette ki az elemzés megállapításait.
A 11-es lista sereghajtója Japán. Ott átlagosan 24 ezer dollárt kell kifizetni egy alapdiploma megszerzéséig tandíjra, és az ottani szülők keresetének körülbelül 18 százaléka megy el ilyen kiadásra.
A briteket a kilencedik helyre sorolták. Náluk 40 290 dollár az összköltség, és a szülők kerestük 42 százalékát fizetik ki tandíjra. Nagy-Britanniában az éves tandíj egyébként intézménytől és képzéstől függően akár 9 ezer dollár is lehet.
Az Egyesült Államokban több mint 91 ezer dollárnyi tandíjat kell kipengetni a képzés ideje alatt, és a családok jövedelmük 53 százalékát áldozzák fel erre a célra.
Az első helyen végző Magyarországon az adatok alapján egy diploma tandíjvonzata 34 200 dollár ugyan, vagyis jóval alacsonyabb a brit és az amerikai átlagnál, de a diákok szülei fizetésük 92 százalékát áldozzák fel ezért. Vagyis majdnem az egész bérüket odaadják, hogy a gyerekük tanulhasson.
Az elemzésben megjegyzik, hogy vannak Magyarországon olyan képzések is, ahol nem kell tandíjat fizetni, de cserébe kemény feltételeket szabnak a diákoknak: vállalniuk kell, hogy a diploma megszerzése után tíz évig Magyarországon maradnak és ott dolgoznak. Ha ezt megszegik, utólag kifizettetik velük a tandíjat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.