Pénteken vizsgálja a hitelminősítő a magyar államadós-osztályzatot. Varga Mihályhoz hasonlóan londoni elemzők is lehetségesnek látják, hogy visszakerüljünk a befektetésre ajánlott kategóriába.
Pénteken vizsgálja a magyar államadós-osztályzatot a Fitch Ratings. Londoni pénzügyi elemzők szerint van rá esély, hogy a nemzetközi hitelminősítő visszaemeli a magyar szuverén besorolást a befektetési ajánlású kategóriába.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a múlt héten a Reutersnek hasonló tartalmú nyilatkoztatot tett: a Fitch emberei az előző héten jártak Budapesten, és a miniszter szerint kedvező tapasztalatokat szereztek a magyar gazdasági kilátásokról, emiatt Varga bizakodó a felminősítést illetően.
A Fitch és a másik két nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's egyaránt a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot. Az S&P és a Fitch módszertanában ez "BB plusz", a Moody's osztályzati gyakorlatában "Ba1" szintű minősítést jelent.
A Fitch és a Moody's ugyanakkor már felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást tart érvényben Magyarországra. A Standard & Poor's jelenleg stabil kilátással tartja nyilván a magyar államadós-osztályzatot.
Londonban ismertetett minapi tanulmányában a Fitch Ratings maga is közölte, hogy a legnagyobb valószínűséggel – Portugália mellett – Magyarország lesz a következő olyan államadós, amely a cég nyilvántartásában visszakerülhet a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába, tekintettel éppen arra, hogy a két ország szuverén adósosztályzata egyaránt "BB plusz" – vagyis a befektetési alapszinttől egy fokozattal marad el –, és e besorolásokra pozitív kilátás van érvényben.
A Moody's két hete javította stabilról pozitívra a magyar szuverén besorolás kilátását, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a magyar államadósság-ráta valószínűleg a következő években is lefelé tartó pályán marad. A cég a lépéshez fűzött elemzésében közölte: várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államadósság-ráta – amely 2011-ben 81 százalékon tetőzött – az idén 74,3 százalékra, 2016-ban 73 százalékra csökken.
2012-ben kerültünk a bóvliba
Magyarországtól a Fitch Ratings 2012-ben vonta meg a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot, idén májusban viszont a nagy nemzetközi hitelminősítők közül elsőként javította az addigi stabilról pozitívra a magyar besorolás kilátását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.