Gazdaság hvg.hu 2015. november. 14. 18:25

Degeszre tömött bukszákkal járkálnak a magyarok

A hivatalos adatok szerint töretlenül folytatódik a készpénzfelhalmozás a magyar gazdaságban, épp most döntöttünk újabb rekordot.

Eddig se volt kevés, és idén októberben még tovább emelkedett a forgalomban lévő készpénz mennyisége – írja a napi.hu a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mérlege alapján.

A legutóbbi adat szerint a készpénzállomány elérte a 4158 milliárd forintot. Ez a mennyiség folyamatosan növekszik, de igazán 2013 elején lódult meg. Ilyen volumenű emelkedésre, mint amit 2013 óta látunk, korábban nem volt példa Magyarországon. A jelenlegi állománnyal már a bruttó össztermékünk 14 százaléka van készpénzben, ami nagyon magas arány. A 2000-es évek elején a GDP 7 százaléka körül ingadozott a havi készpénzállomány mennyisége, ám az utóbbi pár évben már a 10 százalékos szint fölé ugrottunk.

MNB

Ezzel az aránnyal európai összehasonlításban az egyik legelső pozíciók egyikén vagyunk, egyes nyugat-európai országokban, például Svédországban, ez az arány 2 százalék körül van.

És a magas készpénzállománynak egyáltalán nem kell örülni, ennyi pénz jelenléte a nemzetgazdaságban rengeteg költséggel jár. Egy jegybanki tanulmány szerint éves szinten akár 100 milliárd forintot is megspórolhatnánk, ha kevesebb készpénz forogna.

A készpénz tartásának jelentős költségei vannak, rengeteg drága elemből áll a készpénz cirkuláltatásának folyamata. Először is, a készpénzt le kell gyártani, erre éves szinten több milliárdot költ a jegybank. A készpénzt ezek után ki kell szállítani a bankfiókokba, ez fordulóként akár 10 ezer forint is lehet (listaáron). A pénzintézetek soha nem tartanak több pénzt egy bankfiókban, mint amennyi szükséges, így a felesleget ismételten el kell szállíttatni a nap végén, ez újabb költség. Ezután a pénz bekerül a pénzfeldolgozóba, ott a pénz értékének fél, egy ezreléke a feldolgozás költsége (itt osztályozzák, szortírozzák, kötegelik, ellenőrzik, hogy nem hamis, vagy sérült-e).

Annak, hogy nálunk ilyen sok a készpénz, több oka van. A forgalomban lévő készpénz mennyiségének növekedése a gazdaság bővüléséhez is köthető – többet termelünk meg, a magasabb fogyasztáshoz pedig több pénz is kell. De ugyancsak fontos ok lehet a rejtett gazdaság nagyobb szerepe, tranzakciós illeték, ingyenes készpénzfelvétel, alacsony kamatkörnyezet, elektronikus fizetési módok kisebb preferálása, vagyis a magyarok még mindig imádnak készpénzezni.

Illetve sokan úgy látják, hogy jobban megéri nekik. A bankolás a különadók miatt megdrágult. Az MNB statisztikái szerint 2012 vége és 2015 közepe között félmillió magyarországi számlát szüntettek meg, főleg magánszemélyek forintszámláit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.