2015. november. 07. 10:15 MTI Utolsó frissítés: 2015. november. 07. 10:15 Gazdaság

Az elmaradt felminősítésről

Két elemzői vélemény arról, hogy miért lehet örülni akkor is, ha elmaradt a magyar adóskockázat várt felminősítés

    Mint megyírtuk, az eddigi stabilról pozitívra javította a magyar államadós-osztályzat kilátását pénteken a Moody's, elsősorban azzal indokolva a lépést, hogy az államadósság valószínűleg a következő években is csökkenő pályán marad.
    Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MTI-nek eljuttatott kommentárjában kiemelte: várható volt, hogy a Moody's javítja az ország adósságának kilátásait. A szakértő szerint több tényező is indokolja a jövőbeli, 2016 első felében lehetséges felminősítést: az ország pénzügyi stabilitásának és sérülékenységének látványos javulása, a külső adósság meredek süllyedése, a lakossági devizahitelek kivezetése, a fegyelmezett költségvetési politika, valamint az államadósság devizaarányának csökkenése. Suppan Gergely a felminősítést segítő tényezők között említette továbbá az államadósság finanszírozásának növekvő lakossági arányát, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) önfinanszírozási programját, valamint a szerény mértékben, de csökkenő GDP-arányos államadósságot.
    Balatoni András, az ING vezető elemzője az MTI-nek elmondta, hogy a kilátás javításával a Moody's követte a Fitch Ratingset, amely idén májusban - a nagy nemzetközi hitelminősítők közül elsőként - az addigi stabilról pozitívra javította a besorolás kilátását. Az elemző szerint a magyar besorolás ezzel újra "igazodik a valósághoz", valamint ahhoz, amit a piac már régóta beárazott. A magyar adósosztályzatok legközelebbi hitelminősítői felülvizsgálata november 20-án esedékes, ekkor a Fitch Ratings értékelheti Magyarországot, de Balatoni András ekkor még nem, majd csak 2016 tavaszán vár felminősítést.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.