Felpörgött az oroszok 3D-rendszere, indulhat Paks 2 modellezése
A Roszatom bevitte a Paks II beruházás tervezéséhez szükséges adatokat az úgynevezett multi-d informatikai rendszerébe és hamarosan megkezdődik a modellezés a magyar megrendelő által megadott 12 ezer követelmény alapján - mondta Alekszej Szacsik, a Roszatom leányvállalata, a Nyizsnyij Novgorodi Mérnöki Iroda Atomsztrojexport (NIAEP-ASZE) vállalat rendszerének marketingvezetője.
A legmodernebb számítástechnikai megoldásokat tartalmazó háromdimenziós rendszerük lehetővé teszi, hogy az atomerőmű beruházás tervezési, kivitelezési, valamint üzemeltetési és lebontási folyamatát modellezzék, optimalizálják, ezáltal költségszinten és kivitelezési határidőn belül maradjanak - közölte Alekszej Szacsik.
A Paks II beruházás orosz fővállalkozó cége, a NIAEP-ASZE szakembere szerint a modellező rendszer működtetése óta projektenként kimutatható az optimalizálás eredménye, példaként említette a tavaly átadott rosztovi atomerőmű hármas blokkját, ahol a beruházást két hónappal a határidő előtt befejezték.
Alekszej Szacsik hozzátette, a rendszer lehetővé teszi, hogy az építést virtuálisan is kövessék a helyszíni kamerák által rögzített adatok alapján, így napra készen lehet látni a kivitelezést.
A költségek optimalizálásában jelentős szerepet játszik a multi-d rendszerben szereplő Roszatom e-katalógus is, amelyből a legmegfelelőbb megoldást lehet kiválasztani tervezéshez, üzemeltetéshez, karbantartáshoz - mutatott rá a szakember.
A rendszerben lévő információkhoz a biztonsági szempontok alapján kialakított meghatározott vezetői szinteken lehet hozzáférni - közölte.
A Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern több mint 100 milliárd dolláros megrendelés-állománnyal rendelkezik, 9 blokkot épít Oroszországban. A NIAEP-ASZE vállalat külföldön 18 blokk kivitelezésén dolgozik, a világ 15 országában, köztük Magyarországon rendelkezik képviselettel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.