Az új villamosenergia-termelési kapacitások 84,3 százaléka megújuló energiaforrásokból ered az Amerikai Egyesült Államokban, az idei első negyedévben. A nap és a szél együtt mintegy 81 százalékot "termelt".
Az USA villamosenergiakapacitás-jelentését rendszeresen ízekre szedő Cleantechnica állt elő azzal a meglehetősen érdekes jelentéssel, mely szerint az idei évben beépített, új áramtermelő kapacitásokból az első negyedévben az látszik, hogy lényegében mindent vitt a napenergia.
Az persze nem meglepő, hogy atomerőmű nem épült az USA-ban, és az se nagyon, hogy szénerőmű se. Az már inkább, hogy új geotermikus és a biomassza-erőmű se került (e rövid időszak alatt legalábbis) az amerikaiak célkeresztjébe, s hogy a zajló palagázforradalom ellenére még a gáz is meglehetősen visszafogottan "muzsikált".
Az alábbi táblázatból kiolvasható adatok szerint viszont csak márciusban 230 MW napenergiaplusz került a rendszerbe (lásd: első oszlop – "Mar. Capacity Added"), és ez az idei szummában már 690 MW-ot mutat (2. oszlop – 2015 YTD Capacity Added). Ez utóbbi adattal pedig a napenergia iránti fogékonyság meghaladja a szélenergiáét is (mely "csak" +647 MW-ot mutat).
A táblázatból az is látható – természetesen –, hogy az amerikai energetikai összkép kapacitás szempontjából jelenleg hogyan mutat (lásd: 3. oszlop – Total Capacity). Ez alapján elmondható, hogy a nap-, de még a szélenergia is eltörpül a már beépített szén-, illetve a gázerőművi kapacitások mellett, de az is, hogy az USA – bármennyire nem írta alá a kiotói egyezményt, és bármennyire is tekinthető továbbra is a világ egyik legnagyobb károsanyag-kibocsátójának, a villamos energia rendszerében összességében már 17,6 százalékban megújuló energiát használ (lásd: utolsó oszlop – Total). És ebből már 5,6 százalékot ad a szél, közel 1 százalékot pedig a Napból nyert energiából teszik hozzá.
Csak összehasonlításként: Magyarországon jelenleg mintegy 70 MW napenergia és 329 MW szélenergia dolgozik a villamosenergia-rendszerben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.