Ártana a magyar gazdaságnak, ha az ország visszautasítaná az együttműködést a Roszatom állami atomcéggel - közölte Vlagyimir Putyin elnök.
Moszkva jó feltételeket és fejlett technológiát kínál, így ha Magyarországot arra kényszerítik, hogy elutasítsa az együttműködést, ami előfordulhat, az ártana a magyar nemzeti érdekeknek – mondta Vlagyimir Plutyin a TASZSZ hírügynökség szerint a Roszatom vezetőjével, Szergej Kirijenkóval kedden tartott találkozóján.
A Roszatom feje kiállt a magyar kormány mellett, és azt mondta, a budapesti kabinet határozottan ragaszkodik a szerződések teljesítéséhez.
Kirijenko hozzátette, hogy a Magyarországgal történő együttműködésben tapasztalt problémákat "nyilvánvalóan nyomásgyakorlás okozta", felidézte például a Financial Times később cáfolt cikkét, miszerint az EU elutasította a magyar kérést.
A Roszatom-vezér arról is beszélt, hogy a magyar kormány megerősítette, érvényben vannak a széles körű – az atomerőmű-építésről, fűtőanyag-szállításról és szolgáltatásokról szóló – megállapodások, amelyek szerinte "nagyon nagy, komoly portfóliót" alkotnak.
Magyarország és Oroszország tavaly januárban kötött államközi megállapodást, amelynek keretében két új blokkal bővítik a paksi atomerőművet. A beruházás becsült költsége 12,5 milliárd euró, ebből 10 milliárd eurót Oroszország biztosít 30 éves futamidejű államközi hitellel.
Az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. és a Roszatom leányvállalata, a Nyizsnyij Novgorod-i Atomenergetikai Tervező Iroda (NYIAEP) tavaly decemberben írta alá a három megvalósítási szerződést: az egyik az erőmű tervezésére és építésére vonatkozó feltételeket, a másik a jövőbeni működtetés és karbantartás feltételeit rögzíti, a harmadik pedig az üzemanyag-ellátást és a kiégett üzemanyag kezelését határozza meg.
A Financial Times című brit üzleti lap márciusban azt írta, hogy leállította az Európai Unió a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött megállapodás végrehajtását, miután az Euratom ügynökség nem járult hozzá ahhoz, hogy az épülő reaktorokba kizárólag Oroszországból érkezzen fűtőanyag.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter április 20-án közölte, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta a Magyarország és Oroszország közötti nukleárisfűtőanyag-szállítási szerződést. A program nincs késésben, 2018-ban az építkezés fizikailag is megkezdődhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.